Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:48
Reklama

Wyrok w głośnej sprawie przemytniczej. Jeden z liderów skazany, drugi powiesił się na prześcieradle w celi

Na 10 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Tomasza K. ps. „Guma” za przemyt papierosów na dużą skalę przez polsko-ukraińską i polsko-białoruską granicę. Ma też zapłacić 75,6 tys. zł grzywny oraz ponad 3 mln zł na rzecz Skarbu Państwa.
Wyrok w głośnej sprawie przemytniczej. Jeden z liderów skazany, drugi powiesił się na prześcieradle w celi
Autor: NOSG w Chełmie

W sprawie tej wyroki do 3 lat pozbawienia wolności usłyszały jeszcze 24 osoby, członkowie grupy. Mają też zapłacić grzywny. Decyzja sądu musi się jeszcze uprawomocnić.

Jak ustalili śledczy, Tomasz K. razem z Radosława M. ps. „Malwa”, którego przed procesem znaleziono powieszonego na prześcieradle w celi aresztu, kierowali zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się przemytem papierosów. Łącznie przestępcy mieli przerzucić do Polski nie mniej niż 2 miliony 813 tysięcy paczek papierosów różnych marek. Ich wartość oszacowano na blisko 37 milionów złotych. Według śledczych na nielegalnym procederze Skarb Państwa stracił w sumie ponad 56,5 miliona złotych.

NOSG w Chełmie

Sprawę prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Postępowanie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie jeszcze w 2019 r.

Podczas śledztwa ustalono, że co najmniej od lata 2014 do 10 lipca 2017 roku grupa ta, na terenie powiatu chełmskiego, włodawskiego i hrubieszowskiego, pontonami przez rzekę oraz przy wykorzystaniu samolotów typu AN-2, co najmniej 135 razy zorganizowała akcje przemytu papierosów. W około 90 przypadkach były skuteczne. Pogranicznikom udało się 10 razy zatrzymać przemycane papierosy oraz samochody, którymi były przewożone.

NOSG w Chełmie

Jak informowała Prokuratura Krajowa, w skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i łukowskiego, żołnierze zawodowi oraz skorumpowani funkcjonariusze straży granicznej. Zarzuty przedstawiono również dwóm obywatelom Ukrainy.

Papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie w głąb kraju specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi z napędem na cztery koła, z podniesionym zawieszeniem, o dużej mocy i pojemności, wyposażone w noktowizory.

W trakcie postępowania zabezpieczono mienie podejrzanych - pieniądze w różnych walutach, samochody i nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych. Wobec 20 podejrzanych na różnych etapach postępowania stosowano tymczasowe aresztowanie.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama