Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 12:32
Reklama Reklama sprzedaży domów na Os. Niedźwiadek w Chełmie

Chełm. Zabytki przechwycone na granicy już oddane do muzeum

Ikony, wojskową radiostację, zawieszki i inne zatrzymane na granicy przedmioty zabytkowe trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Chełm. Zabytki przechwycone na granicy już oddane do muzeum
Autor: KAS w Lublinie

Nieodpłatne przekazanie zabytkowych przedmiotów odbyło się we wtorek (7 czerwca) w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Uczestniczyli w nim naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej mł. insp. Krzysztof Guściora oraz dyrektor Muzeum Natalia Jędruszczak.

 Tym razem do chełmskiej placówki trafiło m.in. ponad 120 zawieszek, 4 ikony, wojskowa radiostacja produkcji ZSRR, a także pocztówki, hełmy wojskowe, bransoletki, łyżeczki oraz miski i worek wojskowy z symbolami faszystowskimi.

 - Przekazane przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały zatrzymane na przejściach granicznych w Dorohusku i Terespolu – mówi Michał Deruś,  rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. - Na przykład ukryte w bagażniku i dachu pojazdu oraz w skrzynce narzędziowej ikony próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi. Wszystkie na szczęście zachowały się w dobrym stanie.

Z kolei wojskową radiostację R 109D funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dorohusku znaleźli w pojeździe obywatela naszego kraju.

- By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa – dodaje Deruś.

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama