Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm. Boże Ciało - procesja w każdej parafii

W tym roku uroczystości Bożego Ciała będą początkiem powrotu do pierwotnych tradycji. Każda parafia ma zorganizować u siebie procesję.
Chełm. Boże Ciało - procesja w każdej parafii

- W naszym mieście od wielu lat piękną tradycją jest to, że Boże Ciało jest celebrowane tak uroczyście. Przed pandemią uroczysta msza święta dla wszystkich parafii miasta była odprawiana w kościele Rozesłania Św. Apostołów, następnie odbywała się barwna procesja. Jednak przez ostatnie dwa lata, z powodu pandemii, nie było możliwości zorganizowania takiej procesji. Teraz chcemy stopniowo do tego powracać - mówi ks. kan. Jacek Lewicki, proboszcz parafii Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie.

Na spotkaniu proboszczów uzgodniono, że w tym roku każda parafia w Chełmie zorganizuje Boże Ciało wraz z procesją.

- Powodem takiej decyzji jest chęć włączenia i zaangażowania jak największej liczby wiernych z danej parafii w przygotowanie uroczystości Bożego Ciała i w procesji. Tylko dwie parafie w centrum miasta - Rozesłanie Św. Apostołów i parafia mariacka - wspólnie organizują uroczystości. Tak jak do tej pory, zgodnie z tradycją w Boże Ciało, 16 czerwca o godzinie 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. Po liturgii odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem do 4 ołtarzy. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych z obu parafii do celebrowania tego wielkiego święta i do manifestacji swojej wiary - dodaje ksiądz Lewicki.

Początki Bożego Ciała sięgają VIII wieku. W małym kościółku w Lanciano we Włoszech jeden z mnichów z zakonu bazylianów, dostąpił prawdziwej obecności Chrystusa. To właśnie wtedy, podczas mszy św., w jego rękach hostia zamieniła się w skrwawiony strzęp ciała. Zaś wino w kielichu – w krew. Do dziś święte relikwie są przechowywane w specjalnym relikwiarzu w marmurowym ołtarzu w kościele w Lanciano.

Tradycja związana z procesją w Boże Ciało sięga zaś XIII wieku. Jej historia związana jest z miasteczkiem Bolsena, oddalonym od Rzymu o 100 km. Podczas mszy św. ksiądz Piotr również dostąpił łaski Cudu Eucharystycznego. W trakcie łamania hostii  zaczęła ona krwawić. Spływała na korporał. Ksiądz Piotr zakończył odprawianie liturgii i z zawiniętą w korporał zakrwawioną hostią zaczął schodzić po schodach do zakrystii. Potknął się i upadł. Ludzie, gdy przybiegli, ujrzeli zakrwawioną hostię i byli tym  zdumieni. Szybko ta wieść się rozniosła. Dowiedział się o tym papież Urban IV, który przebywał w pobliżu, w Orvieto. Wysłał swoich uczonych, aby zbadali sprawę. Potwierdzili oni cud i zabrali ze sobą zakrwawioną hostię. Papież Urban IV postanowił pokazać wiernym relikwie. Od tego czasu rozpoczęła się tradycja procesji na Boże Ciało.

 

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama