Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:29
Reklama

Szynobusem nad Jezioro Białe. Wakacyjne połączenie kolejowe ruszy już za dwa tygodnie

Zbliża się sezon letni. Jak co roku, na trasę Chełm-Włodawa wraca szynobus. To dobra informacja dla tych, którzy chcą odpocząć nad Jeziorem Białym w Okunince i pozwiedzać nadbużańskie tereny.
Szynobusem nad Jezioro Białe. Wakacyjne połączenie kolejowe ruszy już za dwa tygodnie

Letnie, weekendowe połączenie na linii kolejowej nr 81 spółka Polregio zamierza uruchomić w piątek, 25 czerwca. Pociąg przewozów regionalnych będzie kursował na trasie Chełm-Włodawa, dwa razy dziennie (rano i po południu) w weekendy, aż do końca września.

- To dobra wiadomość, bo to naprawdę malownicza trasa. Polecałem wyprawę szynobusom gościom, którzy wynajmowali u nas pokoje. Opinie były zawsze pozytywne – powiedział nam jeden z właścicieli agroturystyki z okolic Włodawy.

- Pochodzę z tego regionu, dlatego na "wschodzie" spędzam z rodziną każde wakacje, przynajmniej dwa tygodnie. Wyprawa tym pociągiem stała się już naszą małą tradycją. Trochę się obawialiśmy, że tego lata, ze względu na wojnę na Ukrainie, która przecież toczy się "rzut beretem" od Włodawy, szynobus nie wyjedzie w trasę. Cieszę się, że jednak będziemy mogli z niego skorzystać - dodaje pan Bartłomiej, który urodził się i wychował w nadbużańskim miasteczku.

Czytaj także: Włodawa. Kolejna seria „na wnuczka”. - To ty Aniu, a co z Kasią? - pyta oszust i już wszystko wie...

Podróż nad Jezioro Białe, a konkretnie do położonego tuż obok Orchówka, będzie trwać niecałe 1,5 godziny. Trasa przebiega przez: Chełm, Karolinówkę, Rudę-Hutę, Rudę-Opalin, następnie Uhrusk, Majdan Stuleński oraz Stulno, Sobibór i Okuninkę. Z dworca głównego w Chełmie szynobus odjedzie w kierunku Włodawy o godzinie 7:47 i 15:25 – w każdą sobotę i niedzielę, a z Włodawy w kierunku Chełma o godzinie 10:46 i 16:59.

Szynobus jest skomunikowany na stacji Chełm z pociągami z i do Lublina oraz ze składami: IC „KUJAWIAK” (28106 ), jadącym do Piły Głównej przez Lublin Główny, Dęblin, Warszawę Wschodnią, Centralną i Zachodnią, następnie Skierniewice, Łowicz Główny, Kutno, Włocławek, Toruń i Bydgoszcz; oraz z IC „CHEŁMIANIN” (21100), który jeździ do Warszawy Wschodniej przez Rejowiec, Trawniki, Świdnik Miasto, Lublin Główny, Lublin Zachodni, a także Nałęczów, Puławy, Dęblin i Pilawę.

Pociąg jest klimatyzowany i wyposażony w toaletę. Na pokład można zabrać rower i czworonoga.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, na kursowanie pociągu złożyły się lokalne samorządy, z Chełmem i Włodawą na czele. Swój wkład mają też gminy: Włodawa, Chełm, Ruda-Huta i Wola Uhruska, a także powiat włodawski. Wszystkie wydadzą na ten cel około 7 tys. złotych.

Czytaj także: Włodawa. Rządowe pieniądze przeznaczą na drogi

- Szynobus jest deficytowy, nie przynosi "kokosów, bo nie korzystają z niego tłumy. Mimo to, od lat jest jedną z letnich atrakcji naszej okolicy, dlatego chcemy, żeby jeździł - mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Przyznaje jednocześnie, że tegoroczny sezon letni może być inny niż poprzednie.

- Sąsiadujemy z Ukrainą, gdzie trwa wojna, naszym sąsiadem jest też Białoruś. Konflikt zbrojny to "dobry odstraszacz". Do tego w regionie nadal obowiązuje zakaz przebywania. Jeśli nic się nie zmieni, turyści nie będą mogli odwiedzić Włodawy. W końcu trzeba powiedzieć o galopującej inflacji. Obawiam się, że nie wszystkich będzie stać w tym roku na wczasy - uważa starosta.

Jakie będzie tegoroczne lato w okolicach Włodawy, okaże się za kilka tygodni. Sezonowe połączenie kolejowe pomiędzy Włodawą a Chełmem wozi mieszkańców okolicy i przyjezdnych wczasowiczów od 2012 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama