Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:00
Reklama

Włodawa. Rządowe pieniądze przeznaczą na drogi

32 mln 700 tys. złotych – tyle pieniędzy dostaną w sumie trzy włodawskie samorządy – miasto, gmina i powiat. Powody do zadowolenia mają jednak tylko dwa z nich. Najwięcej rządowych pieniędzy, bo prawie 14 mln złotych otrzyma Włodawa.
Włodawa. Rządowe pieniądze przeznaczą na drogi
Tak wygląda nawierzchnia ul. Chełmskiej

Rząd rozdzielił pieniądze z Polskiego Ładu. Na największe wsparcie w naszym powiecie może liczyć miasto Włodawa. Miliony trafią też do powiatu włodawskiego. Najmniej przypadło w udziale gminie. Samorządy przeznaczą fundusze głównie na remonty i przebudowę dróg, ale nie tylko.

Kolejne miejskie ulice doczekają się remontu

 

4 mln 750 tys. złotych – taką kwotę przyznano miastu na modernizację ul. Wspólnej. Chodzi o fragment od drogi wojewódzkiej nr 812 do drogi nr 816. Teraz droga jest w części z betonowej płyty, a w części gruntowa.

- Czas najwyższy to zmienić. Już niedługo ul. Wspólna będzie trasą z prawdziwego zdarzenia, którą w przyszłości będziemy traktować jako północną obwodnicę Włodawy - argumentuje Wiesław Muszyński. Ul. Wspólna ma zostać zalana asfaltem, wzdłuż pojawią się chodniki i ścieżka rowerowa oraz latarnie. Projekt zakłada również budowę parkingu przy znajdującym się obok cmentarzu komunalnym.

Magistrat będzie mógł też zainwestować w inne drogi biegnące przez miasto. Na liście są: Wiejska, Krzywa, Klasztorna, Saperów, a także 9. Pułku Artylerii Ciężkiej i ul. Sztabowa. W planach jest też budowa dróg wewnętrznych na os. Kamiennym i Ceglanym. Na ten duży projekt miejskim urzędnikom udało się pozyskać aż 9 mln 970 tys. złotych.

- Cieszymy się, że nasze wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, tym bardziej że dotyczą inwestycji drogowych, o które od dawna zabiegają mieszkańcy - powiedział nam burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Miliony na gospodarkę odpadami komunalnymi

 

14 mln złotych, to nie są jedyne rządowe pieniądze, jakie trafią do nadbużańskiego miasteczka. Dofinansowanie w wysokości 5 mln 700 tys. złotych, dostał też Międzygminny Związek Celowy, który odbiera śmieci od mieszkańców Włodawy i sąsiednich miejscowości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i unowocześnianie instalacji komunalnej, która przetwarza rocznie około 20 tys. ton odpadów. Trafiają do niej wszystkie odpady komunalne wytworzone na terenie gmin członkowskich związku tj. z miasta Włodawa i gmin: Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka i Stary Brus, oraz z kilku gmin sąsiedzkich. W ramach projektu powstanie m.in. hala do produkcji paliwa alternatywnego RDF z pozostałości po segregacji śmieci.

Międzygminny Związek Celowy będzie mógł też zainwestować w cyfryzację usług komunalnych. Przewidywana wartość tego projektu to około 210 tys. złotych, z czego kwota dotacji wyniesie 189 tys.

"Dość dynamiczny proces digitalizacji życia społecznego dotknął również i branżę odpadową, stąd konieczność dostosowania sprzętu i oprogramowania do aktualnych wymogów w tym obszarze" - czytamy na stronie internetowej MZC.

Powiat stawia na infrastrukturę drogową

 

Pieniądze z Polskiego Ładu pomogą też powiatowi włodawskiemu. Starostwo, podobnie jak Urząd Miasta, wnioskowało o pieniądze na drogi, a konkretnie na przebudowę trzech dróg powiatowych. Chodzi o trasy: Hola - Lipówka, DW 816 - Dołhobrody oraz ul. Chełmską we Włodawie. Dofinansowanie na te trzy inwestycje wynosi w sumie prawie 11 mln złotych.

- Jesteśmy zadowoleni, że nasze wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Wiele gminnych dróg jest w naprawdę złym stanie i wymaga natychmiastowego remontu, a co za tym idzie ogromnych nakładów pieniężnych - przyznaje starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Najwięcej pieniędzy (ponad 4 mln 130 tys. zł) starostwo dostało na modernizację prawie 4-kilometrowego odcinka drogi Hola - Lipówka, dwa pozostałe projekty mogą liczyć na wsparcie w wysokości po ponad 3 mln 300 tys. złotych.

O remont Chełmskiej, która biegnie przez Włodawę, od lat apelują mieszkańcy miasta.

- Ta ulice to jeden wielki tor przeszkód. Chyba nie ma fragmentu, który nie byłby już po kilka razy łatany. Czas najwyższy, żeby doczekała się nowej nawierzchni - usłyszeliśmy od pana Konrada, który mieszka przy ul. Chełmskiej.

W gminie powstanie nowe ujęcie wody

 

Gmina Włodawa złożyła trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, także drogowe. Pieniądze dostanie tylko na jeden. Chodzi o projekt pod nazwą "Budowa ujęcia wody wraz z hydrofornią oraz siecią wodociągową w miejscowości Sobibór Stacja".

To ważna i potrzebna inwestycja, bo obecnie miejscowość jest zaopatrywana z ujęcia wody, które jest własnością Nadleśnictwa Sobibór. Przepustowość wodociągu oraz badania hydrologiczne wykazały, że to ujęcie nie posiada wystarczających zasobów, by zapewnić wodę pitną mieszkańcom okolicy, zabezpieczyć sołectwo m.in. w razie pożaru, a także zaopatrzyć w wodę nowopowstałe Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Budowa nowego ujęcia ma to zmienić. Rząd przeznaczył na tę inwestycję 1 mln 330 tys. złotych.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji tego zadania i niezwłocznie po otrzymaniu promesy przystąpimy do budowy - mówi wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk. Jednocześnie nie ukrywa rozczarowania. – Bardzo żałuję, że potrzeby kanalizacyjne i drogowe mieszkańców gminy Włodawa nie zostały zauważone przez rządzących, co jest dla mnie jeszcze bardziej niezrozumiałe w kontekście ogromnych strat w infrastrukturze drogowej, spowodowanych ostatnio przez wojsko i służby graniczne – dodaje wójt.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama