Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:43
Reklama

Big Brother po włodawsku. Obserwuj puszczyka online

Fundacja Dla Przyrody serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do podglądania życia rodziny puszczyka mszarnego w jej naturalnym siedlisku. Jest to pierwsza w Polsce transmisja na żywo z gniazda tego gatunku sowy.
Big Brother po włodawsku. Obserwuj puszczyka online
Autor: Fot. Fundacja Dla Przyrody | Nadleśnictwo Sobibór

Obserwowane gniazdo zlokalizowane jest w lubelskiej części Polesia w Nadleśnictwie Sobibór. Celem przekazu jest lepsze poznanie biologii i ekologii puszczyka mszarnego, który w Polsce gniazduje wyłącznie na Lubelszczyźnie. Istotnym elementem jest również popularyzacja wiedzy przyrodniczej oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ginące gatunki zwierząt. Kamera została umieszczona na innym drzewie, niż to, na którym jest gniazdo.

Z Fundacją Dla Przyrody współpracuje Nadleśnictwo Sobibór.

- Dopilnowaliśmy, aby przedsięwzięcie to było zorganizowane zgodnie z literą prawa. Zezwoliliśmy fundacji na montaż instalacji na drzewach. Konsultowaliśmy sprawę zezwoleń z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie, ponieważ puszczyk mszarny jest gatunkiem, którego nie można fotografować, filmować lub obserwować, by go mnie płoszyć i niepokoić. Transmisja na żywo z gniazda puszczyka mszarnego jest doskonałym pomysłem, ale trzeba pamiętać o ustawie o ochronie przyrody oraz rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, które obligują nas wszystkich do przestrzegania zawierających się w nich przepisów - informuje Dariusz Filipczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór .

Czytaj także: "Włodawa dla zwierząt" będzie stowarzyszeniem

- W naszym nadleśnictwie gospodarka leśna dostosowywana jest do potrzeb chronionych gatunków zwierząt. W przypadku odnalezienia przez leśników czy ornitologów nowych stanowisk ptaków chronionych strefowo (wymagających ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania), gospodarka leśna jest w tych miejscach czasowo wstrzymywana, by ograniczyć niekorzystny wpływ na nie - dodaje.

Transmisja odbywa się w ramach projektu „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”, realizowanego przez Fundację Dla Przyrody. Aby podglądać puszczyka, wystarczy w serwisie YouTube wpisać hasło "puszczyk mszarny".

Z powodów technicznych, związanych z zasilaniem systemu, jak i dostępem do Internetu, mogą być zakłócenia w przekazie. Fundacja Dla Przyrody dołoży wszelkich starań, aby przerwy były jak najkrótsze i bieżąca transmisja była utrzymana.

 

 

Krótka historia tego lęgu

Obserwowane gniazdo zostało zbudowane na sośnie najprawdopodobniej przez myszołowa zwyczajnego (Buto buteo). W poprzednim sezonie lęgowym gniazdo to nie było zasiedlone przez ptaki. W kwietniu zespół Fundacji Dla Przyrody zaobserwował w tym miejscu wysiadującą jaja samicę puszczyka mszarnego. 11 maja w gnieździe znajdowały się najprawdopodobniej dwa kilkudniowe pisklęta. 17 maja odbył się montaż kamery. Na tym etapie okresu pisklęcego samica jeszcze pilnuje i ogrzewa głośno żebrzące o pokarm potomstwo. Głównym zadaniem samca jest polowanie na ofiary (przede wszystkim małe ssaki) w obrębie rewiru i dostarczanie ich do gniazda. Samica na krótkie okresy zaczyna wylatywać z gniazda, np. aby zrzucić wypluwkę lub włączyć się w pomoc samcowi przy zdobywaniu pożywienia.

Puszczyk mszarny to obok puchacza jedna z największych sów w Europie. Dla wielu osób sporym zaskoczeniem może być fakt, iż ten charyzmatyczny, północny gatunek sowy gnieździ się w Polsce. Do niedawna brak było dowodów na jego lęgi w naszym kraju. Jednak niektórzy miłośnicy ptaków spodziewali się, że trwale zasiedli Polskę. W 2010 r. odkryto niewielką populację tego gatunku w lubelskiej części Polesia.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama