Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Włodawa dla zwierząt" będzie stowarzyszeniem 

Od prawie dwóch lat Weronika Furtak działa na rzecz bezdomnych zwierząt we Włodawie i okolicach. Teraz postanowiła założyć stowarzyszenie i zaprasza mieszkańców do współpracy.
"Włodawa dla zwierząt" będzie stowarzyszeniem 
Autor: Weronika i Edzio

Za bezinteresowną pomoc bezdomniakom Weronika została nominowana do tytułu Dobroczyńca Roku, przyznawanej przez naszą gazetę. Tę nagrodę dedykuje wszystkim, których serca są otwarte dla zwierząt. - Bez Waszej pomocy nie zdziałałabym nic. To też Wasza nagroda - nie ukrywa Weronika.

Po prawie dwóch latach zaangażowania w pomoc zwierzętom została doceniona i - jak zapowiada - nie zamierza spoczywać na laurach.

- To były dwa lata pełne szczęśliwych i cudownych chwil, ale też smutnych, ciężkich, niekiedy pełnych poczucia bezsilności. To lata pełne trudu i poświęcenia, ale też ogromnej satysfakcji. Udało się pomóc wielu zwierzętom. Jeszcze więcej wciąż czeka na pomoc. Nadszedł czas, by podjąć kolejny krok, który pozwoli poszerzyć działania. Wychodzę z inicjatywą stworzenia "Stowarzyszenia Włodawa dla Zwierząt" - mówi Weronika.

Celem stowarzyszenia będzie opieka nad zwierzętami i szukanie im domów stałych. Sformalizowanie działań da możliwość współdziałania z organami państwowymi i samorządowymi (m.in. policją, strażą  miejską, inspekcją weterynaryjną), gdy np. zajdzie konieczność ścigania winnych niedoli czworonogów i ich ukarania. Stowarzyszenie może występować w roli oskarżyciela posiłkowego w sprawach o znęcanie.

- Chcę, byśmy zaangażowali się również w edukowanie i propagowania ochrony praw zwierząt, nie tylko tzw. domowych, ale też gospodarskich i wolno żyjących. Wszystkie działania będą formą wolontariatu, a ponieważ nie mamy schroniska, ważne jest, byśmy zorganizowali domy tymczasowe. Zajmiemy się również popularyzowaniem działań mających na celu ograniczenie niekontrolowanej rozrodczości psów i kotów, czyli sterylizacji i kastracji zwierząt wolno żyjących - dodaje Weronika i zachęca mieszkańców do włączenia się w tworzenie stowarzyszenia. Każdy pomysł czy sygnał zostanie wzięty pod uwagę.

Siri bez ogonka do adopcji

 

Inicjatywę założenia stowarzyszenia popierają również władze samorządowe i mieszkańcy.

- Bardzo dobrze, że takie stowarzyszenie powstanie. We Włodawie przydałoby się schronisko. Gdyby na miejscu można było przyjść i poznać się ze zwierzęciem, to myślę, że chętni do adopcji też by się znaleźli. Każdy krok w tym kierunku to bardzo dobra inicjatywa - mówi pani Justyna.

- Zawsze jest łatwiej pomóc, kiedy mamy do czynienia ze stowarzyszeniem, a nie osobą publiczną. Dzięki sformalizowaniu takiej inicjatywy będzie się można ubiegać o środki od miasta, a my będziemy próbowali je znaleźć. Dobrze, że takie działania są podejmowane, bo wszystkie zwierzaki są nasze i trzeba im pomagać - informuje burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

31 maja planowane jest spotkanie założycielsko-informacyjne. Każdy, kto chciałby się zaangażować na rzecz włodawskich bezdomniaków, może kontaktować się z Weroniką - 883 489 694. Można też wyszukać na portalu społecznościowym Facebook grupę "Włodawa dla zwierząt" i dołączyć do osób, które już pomagają. Początek o godz. 17.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama