Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:41
Reklama

Włodawa. Losy pomnika przesądzone. Zdecydowali mieszkańcy

Pomnik "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich" zniknie z włodawskiego rynku. Tak zdecydowali mieszkańcy. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały 10 dni (6-10 maja) i wywołały sporo emocji.
Włodawa. Losy pomnika przesądzone. Zdecydowali mieszkańcy

"Ten pomnik już dawno powinien zostać zdemontowany", "To hańba, że mamy taki pomnik we Włodawie, Wstyd!" - argumentowali jedni. "Przez lata nikomu nie przeszkadzał", "To część naszej historii. Niech zostanie", "Krew się we mnie gotuje, gdy ludzie pod płaszczykiem patriotyzmu, chcą zniszczyć pomnik, o którego historii nie mają zielonego pojęcia. Oby ten pomnik został, na pohybel tym wszystkim patriotom" - mówili drudzy.

Przeciwnicy pomnika na słowach nie poprzestali. Na początku kwietnia monument został pomazany czerwoną farbą. Na bryle pojawiła się litera "Z" i hasła, m.in.: "3 kultury zamiast komuny".

Czytaj także: Włodawa: Wandal wziął sprawę w swoje ręce [ZDJĘCIA]

Ponieważ pomnik zaczął budzić tyle kontrowersji, urząd miasta postanowił, że to mieszkańcy zdecydują o jego losie w konsultacjach społecznych. Ankietę (w wersji papierowej i online) można było wypełniać od 6 do 10 maja.

Na ponad 13 tysięcy mieszkańców Włodawy, swój głos w ankiecie oddało 680 osób.

Na pytanie pierwsze: "Czy Pani/Pana zdaniem, istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. Czworoboku we Włodawie, powinien pozostać w obecnym kształcie w tym samym miejscu?", zdecydowane "tak" odpowiedziało 212 osób. Przeciwnego zdania było 468 mieszkańców nadbużańskiego miasteczka.

Jeśli chodzi o pytanie drugie: "Czy Pani/Pana zdaniem, pomnik (...) powinien zostać zdemontowany, a na jego miejsce posadowiony nowy, poświęcony tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej?" - pozytywnie odpowiedziało 434 osoby, z kolei na "nie" było 246. Wygląda więc na to, że klamka zapadła.

- Dziękuję wszystkim za udział w badaniu. Wyniki ankiety jednoznacznie wskazują, jaki los czeka pomnik w zabytkowym centrum Włodawy. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie lada dzień. Wezmę pod uwagę zarówno wyniki naszej ankiety, jak i wszystkie petycje i głosy mieszkańców w sprawie tego pomnika, które wpłynęły do ratusza - mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Przyznaje też, że urzędnicy już "rozglądali" się za potencjalnym projektem nowego monumentu. Co ważne, za nowy pomnik, miasto nie będzie musiało płacić z własnej kieszeni. - Jesteśmy po rozmowach z Instytutem Pamięci Narodowej. IPN pokryje wszelkie koszty - tłumaczy Muszyński.

Wyniki konsultacji społecznych z ulgą przyjął nadbużański samorządowiec, sekretarz gminy Kodeń - Mariusz Zańko, który od dawna lobbował za usunięciem kontrowersyjnego monumentu. "Dziękuję wszystkim odważnym mieszkańcom Włodawy, którzy głosowali za wolnością, aby kolejne pokolenie nie musiało walczyć z absurdami komunizmu. Vox populi, vox Dei" - napisał na swoim facebookowym profilu.

Przypominamy, że likwidacji pomnika domagały się m.in. środowiska kombatanckie. Kombatanci już w ubiegłym roku skierowali w tej sprawie pismo do wojewody lubelskiego. Apelowali, by ten zgodził się na likwidację „reliktu komunistycznego w centrum miasta".

Pomnik "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckiej we Włodawie upamiętnia wszystkich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1939-1945. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się 22 lipca 1968 roku w obecności rodzin osób poległych, mieszkańców Włodawy, wojskowych oraz władz województwa. Monument przedstawia cztery postacie skupione wokół kamiennego bloku. Na szczycie pomnika jest głaz z fragmentem wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń".

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama