Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Właściciele domów jednorodzinnych są zdecydowani. Miejskiemu ogrzewaniu powiedzieli TAK

Ponad sto rodzin z osiedla Kraszewskiego we Włodawie chce mieć miejskie ogrzewanie. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli nieruchomości. - Czasy są niepewne, do tego wszystko drożeje. Nie chcemy być zdani tylko na siebie - argumentują włodawianie.
Właściciele domów jednorodzinnych są zdecydowani. Miejskiemu ogrzewaniu powiedzieli TAK
Autor: Fot. Pixabay/Alexandra_Koch

Temat nie jest nowy. - Już kilka lat temu pytaliśmy mieszkańców, czy chcą przyłączyć się do sieci miejskiego ogrzewania. Wtedy zainteresowanie było jednak niewielkie. Do ratusza wpłynęło zaledwie kilka zgłoszeń - mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Tym razem jest inaczej. - Żyjemy w trudnych czasach. Inflacja galopuje, wszystko drożeje, do tego tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Ludzie obawiają się o dostawy gazu i czy będzie ich stać na ogrzewanie posesji z "własnych kieszeni" - uważa burmistrz.

- Miasto jest gwarantem ciepła. Miejskiego ogrzewania nie może nie być. W przypadku prywatnych nieruchomości bywa różnie - dodaje Muszyński.

O przyłączenie do miejskiej ciepłowni mieszkańcy os. Kraszewskiego upomnieli się w marcu, podczas spotkania z włodarzami miasta. Żeby sprawdzić, ile rodzin faktycznie jest za, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przeprowadziło wśród mieszkańców osiedla ankietę.

- Ponad 100 gospodarstw wyraziło chęć przyłączenia do naszej ciepłowni. To dużo, dlatego będziemy działać - powiedział nam prezes włodawskiego MPGK Huberta Ratkiewicz. - Właściciele nieruchomości na pewno na tym skorzystają, tym bardziej że będziemy ciepłownię modernizować i wymienić stare kotły miałowe na kotły opalane biomasą. Będzie taniej i ekologicznie - wyjaśnia.

Poprawi się też jakość powietrza na samym osiedlu. Przypominamy, że Kraszewskiego to duże osiedle domów jednorodzinnych na wyjeździe z miasta. Obecnie większość osiedlowych nieruchomości jest ogrzewana węglem. Jesienią i zimą dym unoszący się z kominów nie tylko widać, ale i mocno czuć.

- Jest szaro, szczególnie popołudniami i wieczorami, kiedy ludzie wracają z pracy. Czasem naprawdę śmierdzi. Bywają dni, że lepiej nie wychodzić na spacer, bo dymem przesiąkają nie tylko ubrania, ale i włosy - usłyszeliśmy od pani Barbary, która na osiedlu mieszka od ponad 40 lat.

Jej rodzina, podobnie jak część właścicieli innych posesji, kilka lat temu zainwestowała w gaz ziemny i podłączyła dom do sieci gazowej. Niestety, ostatnie gigantyczne podwyżki cen gazu dają mieszkańcom mocno po kieszeni.

- Jest drogo, a pewnie będzie jeszcze drożej. Dlatego, jeśli będzie taka możliwość, prawdopodobnie będziemy chcieli mieć miejskie ogrzewanie - dodaje nasza Czytelniczka.

Kiedy do tego dojdzie? - Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. MPGK weźmie to pod uwagę w swoich planach inwestycyjnych - mówi burmistrz Wiesław Muszyński.

 

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama