Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Okuninka. Ratownicy z Chełma zadbają o bezpieczeństwo plażowiczów

Wakacje coraz bliżej. Do sezonu letniego szykują się kąpieliska, w tym największe w naszym regionie - Jezioro Białe. W tym roku Urząd Gminy Włodawa, który jest administratorem trzech z czterech plaż w Okunince, zamierza przeznaczyć na "zabezpieczenie kąpielisk nad Jeziorem Białym" 180 tys. złotych.
Okuninka. Ratownicy z Chełma zadbają o bezpieczeństwo plażowiczów

Wiemy, kto będzie dbał o bezpieczeństwo amatorów kąpieli w Okunince. Tuż przed weekendem Urząd Gminy rozstrzygnął postępowanie przetargowe. Kluczową rolę przy wyborze ratowników odegrała cena.

Do przetargu zgłosiły się dwa podmioty: chełmski oddział Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Rzeczypospolitej, które za swoją pracę zażądało 179 tys. 900 złotych oraz Ratownictwo Wodne Sp. z o.o. z Poznania, która za pilnowanie amatorów kąpieli chciało ponad 182,5 tys. złotych.

- Umowa nie została jeszcze podpisana, ale postępowanie konkursowe zostało zakończone. Wybraliśmy ratowników z chełmskiego stowarzyszenia  - skomentował wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk.

Ratownicy z Chełma pomagali zabezpieczać gminne plaże w Okunince w ubiegłym roku. Wspierali ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” z Międzyrzeca Podlaskiego. 

- Byliśmy zadowoleni z ich pracy. Dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków - przyznaje wójt.

Chełmski oddział Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej będzie musiał zapewnić dziewięciu wykwalifikowanych ratowników wodnych, łódź ratowniczą z napędem motorowym oraz odpowiedni sprzęt ratunkowy i pomocniczy. Pracować, jak w zeszłe wakacje, ratownicy będą od godz. 10 do 18.

Uchwałą rady gminy tego lata w Okunince będą funkcjonowały trzy strzeżone gminne kąpieliska: główne - przy dawnym ośrodku MOSiR, wewnątrz pomostu pływającego cumowniczego; drugie na wschodnim brzegu jeziora, naprzeciwko uliczki prowadzącej do ośrodka "Mirabelka"; i trzecie przy hotelu "Rusałka". Czwartym kąpieliskiem będzie zarządzał ośrodek Astur - to kąpielisko też będzie ogólnodostępne.

Zanim ruszy sezon, urząd gminy chce jeszcze wyremontować boki głównego molo, zamontować nową toaletę i śmietniki.

Choć przygotowania do sezonu idą pełną parą, lokalni przedsiębiorcy prognozują, że tegoroczne lato będzie dużo "gorsze" (pod względem finansowym) od poprzednich. Swoimi obawami podzieli się z urzędnikami.

- Przedsiębiorcy, którzy oferują wczasowiczom miejsca noclegowe, informują nas, że rezerwacji jest dużo mniej niż w ubiegłym sezonie. Mogą nie mieć obłożenia, więc nie zarobią. Turyści boją się przyjeżdżać na wschód, bo na Ukrainie trwa wojna - mówi wójt Dariusz Semeniuk.

Zapowiedzią czarnego scenariusza była majówka. Hotelarze z Okuninki mieli nawet o 50 procent mniej klientów niż przed rokiem. Czy otwierać swoje biznesy, zastanawiają się też właściciele niektórych lokali gastronomicznych.

Czytaj też: Kaplonosy Kolonia. Przykre skutki zderzenia z łosiem. Co z kierowcą?

Czytaj też: Chełm. 29-latek tonął na Gliniankach. Uratowali go znajomi


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Renata 18.05.2022 21:18
Ciekawe jak to możliwe że w tym roku było 50% mniej kilentów niż w ubiegłym roku :) przecież przez ostatnie dwie majówki był zakaz dzialalności w tej branży.

Obserwator 18.05.2022 18:41
Co roku to samo gadają, że nie ma ludzi, że nie zarobią

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama