Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Włodawa. Szukają miejsca dla miejskiej tężni 

Włodawski ratusz szykuje się do postawienia w mieście tężni solankowej. O tym, że powstanie, burmistrz Włodawy poinformował na początku bieżącego roku. Urzędnicy szukali dla prozdrowotnej "konstrukcji" odpowiedniej lokalizacji. Wygląda na to, że w końcu się udało.
Włodawa. Szukają miejsca dla miejskiej tężni 

Pomysłów było kilka. Pierwszy zakładał postawienie tężni w tzw. Parku Kasztanowym przy włodawskiej cerkwi. Park przeszedł niedawno rewitalizację, teren został uporządkowany, pojawiły się nowe ławki, alejki i nasadzenia.

- To miejsce wydaje się idealne, ale czy będziemy mogli postawić tam tężnię solankową, będzie zależało od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo to teren objęty nadzorem konserwatorskim - tłumaczył wtedy Leszek Wiatrowski, kierownik wydziału inwestycji i rozwoju urzędu miasta.

Dziś już wiadomo, że tężni przy cerkwi nie będzie. - Ta lokalizacja nie zdałaby egzaminu, bo jak się okazało, jest tam za mało miejsca na taką inwestycję. Tężnia potrzebuje przestrzeni, a Park Kasztanowy jest niewielki. Rośnie tam dużo starych kasztanowców, jest za ciasno - tłumaczy burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Jak nie Park Kasztanowy, to może Park Miejski, który okalają ulice Reymonta, al. Jana Pawła II i ul. Mielczarskiego. Ten jest zdecydowanie większy.

- W przypadku tej lokalizacji, zgody na postawienie tężni nie wyraziła Gmina Żydowska, bo park znajduje się na terenie dawnego cmentarza żydowskiego - wyjaśnia burmistrz.

Miejscy urzędnicy nie zamierzali jednak "składać broni" i postawili na teren przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. - Tężnia stanie za halą MOSiR, za basenem, niedaleko orlika i kortów tenisowych. Niedaleko jest ogród zakonu paulinów. To spokojne miejsce, idealne, żeby zrelaksować się w tężni - uważa Wiesław Muszyński.

Warto przeczytać: Włodawa. Losy pomnika przesądzone. Zdecydowali mieszkańcy

Co na to mieszkańcy nadbużańskiego miasteczka?

- Szkoda, że tężnia nie stanie bliżej rynku, gdzieś na widoku - uważa pani Anna. - Myślę, że wtedy korzystałoby z niej więcej osób. Jej mąż dodaje: - Dobrze, że tężnia powstanie. Gdzie, nie ma większego znaczenia, Włodawa to malutkie miasteczko, wszędzie jest blisko - powiedział nam pan Tomasz.

Na budowę tężni solankowej włodawski ratusz zamierza przeznaczyć aż 400 tys. złotych. Przypominamy, że to spora część kwoty, którą miasto wygrało w konkursie za największy w regionie odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw koronawirusowi (52,33 proc. - dane z końca października ubiegłego roku). Z tego tytułu do Włodawy wpłynął okrągły milion złotych.

Tężnia solankowa to zwykle drewniana altana wykonana z drewna sosnowo-świerkowego oraz z wiązek gałązek tarniny, na które spływa woda solankowa. Woda, rozbijając się o poszczególne gałązki, tworzy mgłę solankową. W miastach tężnie cieszą się dużą popularnością, bo leczą i orzeźwiają w upały. Na Lubelszczyźnie tężnie solankowe działają m.in. W Puławach, Świdniku i Jacni. Naprawdę imponujące tężnie solankowe ma Ciechocinek.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama