Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:01
Reklama

Mieszkanie bez wkładu własnego? Pod warunkiem, że spełniasz warunki

Po kilku latach boomu rynek mieszkaniowy dostaje zadyszki. Klienci już tak chętnie nie kupują mieszkań, bo boją się rosnących rat kredytów hipotecznych. A inflacja nie próżnuje.
Mieszkanie bez wkładu własnego? Pod warunkiem, że spełniasz warunki
Autor: iStock

Deweloperzy też nie mają ławo, bo drożejące materiały budowlane i koszty pracy sprawiają, że mają ograniczone ruchy co do ceny metr kwadratowego.

Tymczasem w czwartek 26 maja wchodzą w życie przepisy, które dają nadzieję, że państwo pomoże w zakupie mieszkania. Na przykład młode małżeństwo nie będzie musiało mieć pieniędzy na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu. Te pieniądze teoretycznie zapewni mu państwo. Pod warunkiem, że spełnia warunki.

Programem będzie zajmował się Bank Gospodarstwa Krajowego współpracujący z bankami komercyjnymi udzielającymi kredytów. Na razie nie wiadomo, jakie to firmy. „Listę banków, które będą udzielały gwarantowanych kredytów mieszkaniowych, opublikujemy po podpisaniu pierwszych umów, czyli pod koniec maja 2022 r.” – informuje BGK.

Ile można otrzymać?

BGK zagwarantuje do 20 proc. kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). To nie koniec, bo jeśli w czasie obowiązywania gwarancji w rodzinie na świat przyjdzie drugie dziecko, to kwota wzrośnie o 20 tys. zł. Przy trzecim i kolejnym o 60 tys. zł.

Dla kogo?

O gwarancję może ubiegać się rodzina z przynajmniej jednym dzieckiem. Ani kredytobiorca, ani członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci.

„W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 mkw., gdy dzieci jest dwoje, 75 mkw., gdy dzieci jest troje, i 90 mkw., gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających 5 lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma” – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Trzeba też pamiętać, że w dniu spłaty nie będzie można być właścicielem innego mieszkania niż zakupione z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Warunki

  • Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.
  • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej.
  • Cena metra mieszkania musi się mieścić w określonych przez rząd limitach.

Problemy

I to jest właśnie problem. Na razie proponowane stawki, choć rząd nie wyklucza, że je podniesie, sprawiają, że wybór mieszkań na rynku jest ograniczony. W Warszawie średnia cena mkw. mieszkania to dziś 13 tys. zł, a limit został wskazany na 10 tys. zł. To rynek pierwotny, bo na wtórnym limit to 9,3 tys. zł, a ceny średnie wynoszą 11,8 tys. zł.

W  Krakowie limit dla nowego mieszkania to 8,8 tys. zł/mkw., podczas gdy ceny wynoszą 11,5 tys. Różnica na rynku wtórnym wynosi 2 tys. zł.

Czytaj też: Kontrowersyjny wyrok lubelskiego sądu: To nie był gwałt


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama