Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:10
Reklama

Kto w naszym regionie jeszcze pracuje zdalnie? Będą zmiany w Kodeksie Pracy

Praca zdalna podczas pandemii stała się koniecznością. Niektórym się jednak spodobała. - Mam wrażenie, że pracując w domu, byłam bardziej efektywna - mówi pani Iwona z jednej z chełmskich firm. - Na dodatek miałam wysprzątany dom i zawsze - przy okazji - ugotowany obiad. Z wielką niechęcią wracała do biura. Tymczasem rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy, dzięki której praca zdalna nie będzie przywilejem, a czymś normalnym.
Kto w naszym regionie jeszcze pracuje zdalnie? Będą zmiany w Kodeksie Pracy
Autor: Pixabay

- Moim zdaniem to świetne rozwiązanie i bardzo bym się cieszyła, gdyby można było już tak na stałe pracować. Mam dwójkę małych dzieci. Pracując zdalnie, mam czas również na ogarnięcie domu i na opiekę nad maluchami - powiedziała nam pani Alicja, która od początku pandemii pracowała zdalnie.

Nie każdy zawód może być wykonywany na odległość. W chełmskich urzędach usłyszeliśmy, że praca zdalna tu raczej się nie sprawdza.

- U nas już dawno pracy zdalnej nie ma. Była jedynie chwilowo. Mamy przecież interesantów, których musimy obsługiwać osobiście. Dlatego nie możemy sobie na to pozwolić - powiedziała nam pracownica kadr ze Starostwa Powiatowego w Chełmie.

Jednak w Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego w Krasnymstawie z takiej formy są zadowoleni, nawet szefowie firmy.

- U nas praca zdalna funkcjonowała już przed pandemią. Jesteśmy firmą ogólnopolską, zatrudniamy setkę pracowników. Wiele zadań pracownicy wykonywali na terenie całej Polski, komunikowali się z centralą za pomocą środków teleinformatycznych. W sytuacji, kiedy był wymóg pandemiczny związany z koniecznością izolacji, przejście na pracę zdalną nie było dla nas problemem - przekazał nam Radosław Szymaszek, dyrektor zarządzający CBI w Krasnymstawie. Dodaje również, że podczas przejścia na pracę zdalną ważna jest zmiana filozofii zarządzania firmą. Trzeba było rekrutować kadrę zarządzającą w klasyczny sposób, na terenie województwa lubelskiego lub ościennych województw. - Przejście w pełni na model pracy zdalnej powoduje, że z naszej firmy możemy wybierać do zarządzania osoby najbardziej sprawne, najlepsze. Przeszkodą nie jest lokalizacja, a jedynie kompetencje. Jeżeli chodzi o obecną sytuację, to nasza firma stosuje poniekąd model hybrydowy, ponieważ musimy gdzieś odbierać pocztę, musimy mieć gdzieś umiejscowioną księgowość, która de facto pracuje na dokumentach. Jednak ze stuosobowej firmy w sposób stacjonarny pracują tylko trzy osoby - dodał Szymaszek. - Pracownicy firmy bardzo cenią sobie pracę zdalną w firmie. Daje im ona sporą dowolność, swobodę i to, że wszystkie rzeczy można zrobić z domu. Pracownicy nie muszą brać urlopu w przypadku choroby dziecka.

Rząd postanawia wyjść naprzeciw pracownikom i planuje nowelizację Kodeksu pracy. Zamierza to zrobić przed końcem września. Obecną aktualnie telepracę ma zastąpić pojęcie pracy zdalnej. Będzie ona mogła być wykonywana albo w całości zdalnie, albo hybrydowo. Będzie możliwa do wprowadzenia zarówno podczas zawierania umowy, jak i w trakcie zatrudnienia. To, co do tej pory było dobrą praktyką, może stać się obowiązkiem, który wynikać będzie z przepisów. Pracodawcy nie będą mogli odmówić takiej pracy m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko poniżej 4 roku życia, ciężarnym oraz osobom niepełnosprawnym. Jednak jedynie wtedy, kiedy rodzaj wykonywanej pracy na to pozwala.

Na dodatek pracodawca będzie zobowiązany do poniesienia kosztów eksploatacyjnych pracy. Wchodzą w to na przykład zużyta energia elektryczna, naprawa czy konserwacja urządzeń potrzebnych do pracy. W takim przypadku nie będzie musiał zapewniać pracownikowi materiałów i narzędzi potrzebnych do pracy. W zamian będzie musiał wypłacać ryczałt bądź ekwiwalent. To są jednak na razie tylko założenia. Dokładne zasady mają być opracowane przez przedstawicieli związków zawodowych albo zamieszczone w wewnętrznych regulaminach przedsiębiorstw.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama