Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:43
Reklama

Będzie kreskówka o chełmskich Żydach. Pracują nad nią aktor z Borata i HBO Max

Chełm ma być miejscem akcji animowanej serii komediowej. Jej twórcy chcą wykorzystać motyw chełmskich mieszkańców miasta wyznania mojżeszowego, popularnych w żydowskim folklorze za sprawą Isaaca Bashevisa Singera.
Będzie kreskówka o chełmskich Żydach. Pracują nad nią aktor z Borata i HBO Max
Autor: matariały prasowe

Nad produkcją pracuje m.in. Sacha Baron Cohen, popularny komik i aktor znany najbardziej z roli Borata. Będzie on również narratorem serii. W przedsięwzięcie zaangażowani są ponadto Mike Judge („Dolina Krzemowa”) i Greg Daniels („Biuro”).

Jak czytamy na portalu filmożercy.com, projekt nosi nazwę „Chelm: The Smartest Place on Earth”. Produkcja zostanie przedstawiona widzom w języku jidysz. Twórcy chcą połączyć w niej konwencję familijnej komedii wykorzystującej motywy z klasycznych opowieści ludowych z absurdalnym humorem.

„Pomysł, który nam przedstawiono, był przezabawny. Od razu wiedzieliśmy, że  widzowie HBO Max zyskają na dozie tak oryginalnych opowieści” – opisuje projekt Amy Friedman, odpowiedzialna w HBO za dział produkcji dla całej rodziny. Komunikat prasowy HBO Max wskazuje też, że serial będzie skierowany do młodszych odbiorców.

Bohaterami kreskówki będą legendarni głupcy z Chełma wraz ze swoimi mądrościami. Obecnie funkcjonują już tylko w literaturze, dowcipach i anegdotach. Wypromował ich bez wątpienia w swojej twórczości Isaac Bashevis Singer. Jego literatura rozsławiła Chełm i jego żydowskich mieszkańców na całym świecie. Miasto głupców do dzisiaj obecne jest w żydowskim folklorze, a wycieczki z Izraela, które przyjeżdżają na Lubelszczyznę, chętnie fotografują się na wjeździe do miasta przy tabliczce z jego nazwą.

 

O pomyśle filmowym rozmawialiśmy z Shlomit Beck, działaczką organizacji zrzeszającej potomków chełmskich Żydów, która od dawna bardzo angażuje się w współpracę polsko-izraelską. Pomysł w środowisku żydowskim został przyjęty entuzjastycznie.

- My, potomkowie dawnej żydowskiej gminy Chełm, z Izraela i z całego świata, członkowie Żydowskiej Organizacji Chełmerskiej, byliśmy bardzo podekscytowani, mogąc przeczytać informację prasową, w której wspomniano o serialu o rodzinnym mieście naszych dziadków, Chełmie - nie kryje radości nasza rozmówczyni. - Ten serial oparty będzie na klasycznych, dobrze znanych żydowskich baśniach o Chełmie jako „mieście głupców”. Absurdalny humor tych opowieści inspirował pokolenia żydowskich gawędziarzy i dlatego Chełm stał się tak sławny na całym świecie. Ten serial z pewnością będzie miał duży wpływ na promocję miasta.

Czytaj też:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama