Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:11
Reklama

Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie

Radny Maciej Baranowski składał interpelację do władz miasta w sprawie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się po nekropolii pojazdami mechanicznymi. Jest odpowiedź na jego zapytanie: zgody na takie rozwiązanie nie będzie.
Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie
Autor: MPGK Chełm

- W związku z trudnościami w swobodnym poruszaniu się osób niepełnosprawnych ruchowo, proszę o umożliwienie im wjazdu pojazdami mechanicznymi, którymi będą się przemieszczać po terenie cmentarza komunalnego - apelował radny w interpelacji złożonej do władz miasta. - Osoby te ze względu na swoją niepełnosprawność mają bardzo ograniczony dostęp do grobów, które chcą odwiedzić na cmentarzu.

Radny apelował, ale nic nie wskórał. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się na nekropoliach w innych miastach, jednak w Chełmie nie zostanie wprowadzone. Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację prezydent Jakub Banaszek na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego zabrania się ruchu kołowego wszelkich pojazdów, z wyjątkiem pojazdów wjeżdżających w związku z wykonywaniem pochówku, stawianiem czy remontem pomnika oraz wywożących odpady z kontenerów. Wjeżdżają one za zgodą zarządcy i to się nie zmieni.

- Z uwagi na to, że cmentarze są strefą ciszy i zadumy z zabudową terenu o charakterze parkowym, a drogi i alejki cmentarzy nie są drogami publicznymi, ruch wszelkich pojazdów mechanicznych został ograniczony do niezbędnego minimum - zapewnia gospodarz miasta. Dalej czytamy, że na parkingach wokół cmentarza komunalnego są wyznaczone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, a żadna furtka nie stanowi bariery dla wózka inwalidzkiego.

Aby wpuścić pojazdy na teren cmentarza, najpierw należałoby przeprowadzić modernizację cmentarnych alei. Okazuje się, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – administrator cmentarza -  sukcesywnie, w miarę posiadanych środków budżetowych, wykonuje zadania z tego zakresu. Jednak ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na natychmiastową realizację wszystkich zgłaszanych potrzeb w zakresie infrastruktury na terenie nekropolii.

Czytaj także: Uszkodzony słup i połamane barierki na Rejowieckiej


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama