Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie

Radny Maciej Baranowski składał interpelację do władz miasta w sprawie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się po nekropolii pojazdami mechanicznymi. Jest odpowiedź na jego zapytanie: zgody na takie rozwiązanie nie będzie.
Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie
Autor: MPGK Chełm

- W związku z trudnościami w swobodnym poruszaniu się osób niepełnosprawnych ruchowo, proszę o umożliwienie im wjazdu pojazdami mechanicznymi, którymi będą się przemieszczać po terenie cmentarza komunalnego - apelował radny w interpelacji złożonej do władz miasta. - Osoby te ze względu na swoją niepełnosprawność mają bardzo ograniczony dostęp do grobów, które chcą odwiedzić na cmentarzu.

Radny apelował, ale nic nie wskórał. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się na nekropoliach w innych miastach, jednak w Chełmie nie zostanie wprowadzone. Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację prezydent Jakub Banaszek na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego zabrania się ruchu kołowego wszelkich pojazdów, z wyjątkiem pojazdów wjeżdżających w związku z wykonywaniem pochówku, stawianiem czy remontem pomnika oraz wywożących odpady z kontenerów. Wjeżdżają one za zgodą zarządcy i to się nie zmieni.

- Z uwagi na to, że cmentarze są strefą ciszy i zadumy z zabudową terenu o charakterze parkowym, a drogi i alejki cmentarzy nie są drogami publicznymi, ruch wszelkich pojazdów mechanicznych został ograniczony do niezbędnego minimum - zapewnia gospodarz miasta. Dalej czytamy, że na parkingach wokół cmentarza komunalnego są wyznaczone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, a żadna furtka nie stanowi bariery dla wózka inwalidzkiego.

Aby wpuścić pojazdy na teren cmentarza, najpierw należałoby przeprowadzić modernizację cmentarnych alei. Okazuje się, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – administrator cmentarza -  sukcesywnie, w miarę posiadanych środków budżetowych, wykonuje zadania z tego zakresu. Jednak ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na natychmiastową realizację wszystkich zgłaszanych potrzeb w zakresie infrastruktury na terenie nekropolii.

Czytaj także: Uszkodzony słup i połamane barierki na Rejowieckiej


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama