Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:48
Reklama

Chełm: To nie ojciec. To oszust!

18-letni chełmianin był przekonany, że ma pomóc swojemu ojcu. Mężczyzna poprosił go o opłacenie drobnej transakcji. Młodzieniec skorzystał z przysłanego mu przez internetowy komunikator linku, logując się do bankowości elektronicznej. To pozwoliło oszustom na wypłatę 2 tysięcy złotych.
Chełm: To nie ojciec. To oszust!
Autor: Pixabay

Do dyżurnego komendy zgłosił się 18-letni mieszkaniec Chełma. Twierdził, że został oszukany. Ktoś włamał się na konto społecznościowe jego ojca i podszywając się pod niego, poprosił o opłacenie drobnej transakcji, gdyż - jak tłumaczył - aktualnie przebywa za granicą i wyczerpał limit.

- Ponieważ z pozoru wszystko wyglądało wiarygodnie, młody mężczyzna za pośrednictwem otrzymanego linku zalogował się do bankowości internetowej i zrealizował płatność – mówi komisarz Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. - Gdy zauważył, że z konta wypłacone zostało 2 tysiące złotych zamiast kilkunastu, zadzwonił do ojca. Jak się okazało, rodzic nie potrzebował takiej pomocy. Najprawdopodobniej, gdy korzystał z ogólnodostępnego wi-fi, ktoś włamał się na jego profil i przysłał fałszywą wiadomość.

W przypadku otrzymania tego typu wiadomości warto być ostrożnym. Oszuści włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób i podszywając się pod właścicieli, rozsyłają do ich znajomych czy krewnych wiadomości z prośbą o finansowe wsparcie.

- Preteksty wyłudzeń są różne, zapewniają przy tym, że szybko oddadzą pieniądze. Zalecamy najpierw osobisty lub telefoniczny kontakt z osobą, która prosi nas o pomoc, aby ustalić, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy też, że korzystanie z otwartych sieci wi-fi niesie ryzyko, że nasze urządzenie zostanie przejęte przez hakerów – dodaje Czyż.

Czytaj także: Poranna kraksa na prostej drodze. Dostawczaka zatrzymał przepust


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama