Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

WOJNA pod naszym progiem

Po kilku dniach od wybuchu wojny są już ranni i zabici cywile, ucierpiały też dzieci. Imigranci zaczęli napływać do Polski. Na Ukrainie obowiązuje stan wyjątkowy. Dla mieszkańców naszego regionu też rozpoczął się wyjątkowy czas....
WOJNA pod naszym progiem
Spontanicznie zorganizowany tort na urodziny 14-latki z Ukrainy

Minister Jarosław Szajner, szef urzędu do spraw cudzoziemców na konferencji w Dorohusku, zapewnił, że jesteśmy gotowi pomagać obywatelom Ukrainy, którzy będą szukali schronienia w naszym kraju.

Polska przyjmuje uchodźców

Pomożemy tym, którzy przyjadą do swoich rodzin, znajomych, posiadając dokumenty zapewniające im legalny pobyt w Polsce. Ale też Polska udzieli pomocy tym, którzy nie będą mieli miejsca, gdzie by mogli się się zatrzymać. Każdemu uchodźcy z Ukrainy zapewnimy schronienie i wszelkie wsparcie. Co ważne, uchodźca może nie mieć paszportu, a zostanie wpuszczony. Gdy komuś wiza się skończy, dalej będzie mógł pozostać na terenie Polski. Zgodnie z deklaracjami rządu, wpuszczani są także ci, którzy nie mają żadnych dokumentów. Zostaną od nich pobrane odciski palców i wjadą. Na to jednak, co się dzieje po stronie ukraińskiej, Polacy nie mają wpływu...

Po przekroczeniu granicy w Dorohusku  uchodźcy są kierowani do punktu recepcyjnego ulokowanego w pałacu Suchodolskich w Dorohusku. To jeden z kilku ośrodków tego typu, które utworzono na terenie województwa lubelskiego. Trafiają tam głównie kobiety i dzieci, głodne i wyziębione. Jedni przyjeżdżają samochodami, innych dowożą strażacy.  Mężczyźni z Ukrainy w wieku od 18 do 60. roku życia nie są już przepuszczani przez granicę ukraińską. Tylko na początku wojny niektórzy przejechali. Ci, co pozostali, mają bronić kraju. Ostatnio niektórzy przekroczyli granicę w odwrotnym kierunku. Wrócili do swojej ojczyzny, by wziąć udział w wojnie i ochraniać najbliższych.

Pomoc systemowa

W punkcie recepcyjnym uchodźcy mogą wypocząć i zjeść posiłek. Funkcjonuje tam też punkt medyczny, który utworzył chełmski szpital. Jeśli pomoc jest niewystarczająca, chorzy są przewożeni do szpitala.

W miejscach recepcyjnych uchodźcy są rejestrowani i dostają wskazanie miejsca zakwaterowania. Z województwa lubelskiego mogą być kierowani w głąb kraju - czekają na nich województwa mazowieckie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Jeśli uchodźcy nie będą mieli własnego środka transportu, zostanie im zapewniony.

Służby mundurowe już podzieliły się obowiązkami. Jak podkreśla wojewoda Lech Sprawka, na przejściach granicznych "królem" jest straż graniczna. Transport z przejścia granicznego do punku recepcyjnego zapewnia straż pożarna. O bezpieczeństwo w ruchu drogowym dba policja. Sekretarz stanu w MSWiA zapewnił w sobotę na briefingu prasowym w Dorohusku, że pomoc uchodźcom jest udzielana także przy zachowaniu względów bezpieczeństwa. „Wszystkie osoby, które pojawiają się i przechodzą na drugą stronę, to są osoby sprawdzane, które nie zagrażają polskiemu bezpieczeństwu" - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Powiat otworzył nowy DPS

Tego nikt wcześniej nie przećwiczył. Powiat chełmski, jako jedno z miejsc pobytu Ukraińców uciekających przed wojną, wskazał remontowany DPS w Rejowcu. To pusty budynek. Nie do końca jeszcze wykończony. W kilkanaście godzin przygotowano go na pobyt matek z dziećmi. W sobotę było tam już około 185 osób. Jedni wyjeżdżali, drudzy przyjeżdżali. W tym rozgardiaszu organizacyjnym udało się nawet zorganizować 14-latce urodziny. Tort przyniósł wicestarosta chełmski Jerzy Kwiatkowski. Była radość, łzy wzruszenia. Tylu uchodźców jednocześnie nie udałoby się ugościć, gdyby nie bezinteresowna pomoc ludzi.

To nie nie koniec tego artykułu. Więcej przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Super Tygodnia.

Czytaj także: Samorządy gotowe na przyjęcie Ukraińców

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama