Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Coraz mniej kopciuchów?

Radny Adam Kister dopytywał na ostatniej komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska o to, ilu chełmian w ubiegłym roku zlikwidowało piece tzw. kopciuchy. Chciał też wiedzieć, w jaki sposób miasto wspiera mieszkańców, którzy chcą być bardziej ekologiczni.
Chełm: Coraz mniej kopciuchów?

Jak poinformował radnych na komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska dyrektor Ziemowit Nowosad, zgodnie z uchwałą z 2018 roku, dotyczącą dotacji na wymianę ogrzewania starego typu na nowoczesne, liczba osób korzystających z tej formy wsparcia z roku na rok jest coraz niższa. W 2018 roku z takiej możliwości skorzystało 190 mieszkańców, w 2019 - 74 osoby, w 2020 już tylko 29, a w 2021 jedynie 7.

Nie oznacza to jednak, że chełmianie nie chcą być eko. Od maja 2021 roku w urzędzie funkcjonuje też punkt w ramach programu Czyste Powietrze. I tą drogą mieszkańcy złożyli w ubiegłym roku ok. 100 wniosków. Jak twierdzi dyrektor Nowosad, to najwięcej w całym województwie.

Jak zauważył przewodniczący komisji Tomasz Otkała, są też mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wymieniają ogrzewanie i na ich temat miasto informacji nie posiada.

Radny Kister chciał też wiedzieć, ile wynoszą dotacje dla mieszkańców. W 2018 dotacja w programie miejskim wynosiła 800 zł, w 2021 radni podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia tej kwoty do 3 tys. zł. Mieszkańcy jednak z tej formy wsparcia nie skorzystali. Dlaczego?

- Bardziej atrakcyjną formą były dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Tam poziom wsparcia wynosił w formie podstawowej 30 proc. wartości całej wymiany źródła ogrzewania, a w poziomie podwyższonym 60 proc. tej wartości - wyjaśnił dyrektor Nowosad.

Do końca czerwca 2022 roku wszyscy chełmianie muszą złożyć do ratusza deklaracje, w których poinformują, jakie posiadają źródło ciepła. Pozyskanie tych danych da rzeczywisty obraz, ile w Chełmie jest jeszcze tzw. kopciuchów.

Czytaj także: Nie ma chętnych na tani prąd

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KkkTreść komentarza: Kiedy dni ChełmaData dodania komentarza: 30.06.2022, 16:17Źródło komentarza: Chełmski rower miejskiAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: A kiedy w końcu przywrócą do życia sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Rejowieckiej i Szpitalnej? Brawo dla gospodarzy miasta za taką opiekę nad mieszkańcami, brawo!Data dodania komentarza: 30.06.2022, 13:50Źródło komentarza: Chełm. Ostrożnie na przejściu przed deptakiem! Nie działa przycisk świateł!Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Banaszek nie lubi krytyki.... Tylko propagandę PiS należy głosić uważa. Koreański model.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:42Źródło komentarza: Chełm. Słowne potyczki między radnym Sikorą a prezydentem BanaszkiemAutor komentarza: MagdalenaTreść komentarza: Skoro awaria sygnalizacji świetlnej na skrxyżowaniu Rejowiecka-Szpitalna nadal się utrzymuje, to może w kierowanie ruchem niech włączy się policja. To jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Chełmie, droga tranzytu międzynarodowego. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów bez wyobraźni. Trzeba naprawdę nakombinować się, żeby bezpiecznie opuścić skrzyżowanie nie czyniąc szkody sobie ani innym uczestnikom ruchu. Niektórzy z nich tną przez skrzyżowanie nawet nie zdejmując nogi z gazu. W godzinach szczytu wyjazd ze szpitalnej w Rejowiecką graniczy z cudem. Ktoś powinien kierować ruchem.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 11:43Źródło komentarza: Na Rejowieckiej i Szpitalnej bez zmian. Wciąż szukają źródła usterkiAutor komentarza: IbizaTreść komentarza: Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 23:14Źródło komentarza: Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Reklama
Reklama