Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Zabytkowa Tora jest jak nowa

Kilka dni temu do Muzeum Ziemi Chełmskiej powrócił z konserwacji fragment zwoju Tory. Zabytek pochodzi prawdopodobnie ze spalonej podczas okupacji chełmskiej synagogi.
Chełm: Zabytkowa Tora jest jak nowa

Zarówno renowacja zabytków związanych z historią miasta, jak i przygotowywana właśnie wystawa historyczna „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku" to zadania, które muzeum chełmskie realizuje w ramach projektu finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W 2020 roku przeprowadzona została konserwacja wybranych na ekspozycję 24 eksponatów: archiwaliów, starodruków, sztandarów i innych pamiątek znajdujących się w złym stanie. Przygotowano scenariusz merytoryczny oraz projekt wykonawczy wystawy. Prace montażowe zaplanowano na 2021 r. Niedawno powrócił do muzeum ostatni przeznaczony do konserwacji eksponat – fragment zwoju Tory - informuje Beata Mojska-Zając, kierownik działu historycznego chełmskiego muzeum.

Eksponat datowany jest na przełom XIX i XX wieku. Pochodzi prawdopodobnie z chełmskiej synagogi, która spłonęła podczas wojny. Zwój pergaminu był w wielu miejscach uszkodzony i brudny. Nie można było go rozwinąć i stwierdzić, jaki fragment Tory jest na nim zapisany. Dopiero po przeprowadzonych pracach konserwatorskich możliwe było rozwinięcie i odczytanie treści. Jest to fragment Księgi Liczb.

Tora jest najważniejszym tekstem objawionym judaizmu. Składa się z pięciu pierwszych ksiąg Starego Testamentu, na którą składają się: Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Kapłańska, Księga Liczb, Księga Powtórzonego Prawa. Tora jest dla Żydów najświętszym obiektem kultu.

- Rodały, czyli zwoje Tory spisanej na pergaminie, nawinięte na drewniane wałki i ozdobnie ubrane, przechowywane są w aron ha-kodesz w synagodze i uroczyście odczytywane przez wywołanych mężczyzn podczas nabożeństw - wyjaśnia Mojska-Zając. - Ocalony eksponat wraz z innymi zabytkami pokazany zostanie na nowej wystawie, nad którą właśnie pracujemy.

Na ekspozycji ma być zaprezentowana historia miasta od czasów przedmiejskich do przełomu ustrojowego roku 1989. Wystawa zorganizowana zostanie w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 57 w dziewięciu salach wystawienniczych położonych na dwóch kondygnacjach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama