Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 22:58
Reklama Zaproszenie do plebiscytu Niedźwiedzie Biznesu 2022

Chełm: Miasto nie kupi różowych skrzyneczek

Kilka tygodni temu radny Mariusz Kowalczuk złożył interpelację do władz miasta w sprawie tzw. różowych skrzyneczek. Dzięki nim uczennice z miejskich szkół mogłyby mieć bezpłatny dostęp do środków higienicznych potrzebnych im w czasie menstruacji. Jest odpowiedź miasta - na skrzyneczki nie ma na razie pieniędzy.
Chełm: Miasto nie kupi różowych skrzyneczek

Wiceprezydent Dorota Cieślik, która odpowiadała na interpelację radnego, stwierdziła, że inicjatywa zasługuje na rozważenie, ale nie ma możliwości jej sfinansowania, bo placówki nie zaplanowały tego wydatku w budżecie.

- Niemniej jednak możliwość realizacji tego zadania zostanie przeanalizowania przy okazji przygotowywania kolejnej edycji Programu Promocji i Ochrony Zdrowia w mieście Chełm - stwierdziła w odpowiedzi wiceprezydent. - Dodatkowo należy podkreślić, że uczennice chełmskich placówek oświatowo-wychowawczych nie pozostają bez wsparcia, zarówno psychologicznego, jak i rzeczowego w sytuacji, gdy takie problemy zgłoszą. W szkołach funkcjonują gabinety pielęgniarskie, które udostępniają środki higieniczne oraz udzielają niezbędnego wsparcia.

Radnemu chodzi o skrzynki ustawione w placówkach oświatowych, dzięki którym dziewczęta miałyby bezpłatny dostęp do podpasek czy tamponów.

- Kulczyk Foundation i Founders Pledge przeprowadziły badania, z których wynika, że 21 proc. dziewcząt opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpasek, a 10 proc. dziewcząt podczas miesiączki nie wychodzi z domu - argumentował Kowalczuk. - Powoduje to ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności. Nawet w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach zdarza się, że uczennice tracą możliwość uczęszczania na lekcje z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych.

Koszt takiej skrzynki, jak wskazał radny, to 65 zł brutto. Są dwie możliwości ich pozyskania. Urząd miasta lub szkoła może sfinansować skrzynkę samodzielnie, druga opcja to kontakt z Grupą Różowa Skrzyneczka, która zajmuje się finansowaniem zakupu takich skrzynek.

Czytaj również: Seniorzy skarżą się na młodych pasażerów CLA: "Nadal jeżdżą bez maseczek"

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama