Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Ukarani grzywną za poparzone oczy

Były prezes Chełmskiego Parku Wodnego został skazany za niezawiadomienie w terminie Państwowej Inspekcji Pracy o zdarzeniu, do którego doszło tuż przed otwarciem aquaparku. Według sądu zawinili także inspektorzy odpowiedzialni za odbiór instalacji elektrycznej. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Prokuratura zapowiedziała apelację.
Chełm: Ukarani grzywną za poparzone oczy

Byłego prezesa aquaparku sąd skazany na karę 5 tysięcy złotych grzywny, a pozostali muszą zapłacić po 10 tysięcy. Jeden z oskarżonych zmarł przed końcem procesu.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie tego wypadku pod koniec lutego 2019 r. Sześć pracownic podczas sprzątania kręgielni poparzyło sobie oczy przez źle zamontowane promienniki. Zarzuty usłyszał wtedy były prezes spółki, której podlega aquapark. Odpowiadał za to, że w okresie od 17 listopada 2016 r. do 23 października 2017 r. wbrew obowiązkowi nie zawiadomił w terminie Państwowej Inspekcji Pracy o zbiorowym wypadku przy pracy oraz zaniechał sporządzenia dokumentacji powypadkowej.

Jak tłumaczył się w mediach, do 13 października 2017 r. nie wiedział o istnieniu jakiejkolwiek dokumentacji medycznej poszkodowanych kobiet, a zdarzenie nie było traktowane jako wypadek, bo żadna z nich nie przebywała na zwolnieniu. Przekonywał, że pracownicy byli przeszkoleni i znali swoje prawa. Mogli więc zgłosić to zdarzenie. Zbyt późno – jak uznali śledczy – ale sam oficjalnie zgłosił zbiorowy wypadek do PIP. Powiadomił także prokuraturę. Cztery poszkodowane kobiety również zawiadomiły śledczych.

Poważniejsze zarzuty usłyszeli trzej inspektorzy nadzoru branży elektrycznej, odpowiedzialni za odbiór i sprawdzenie poprawności wykonanych robót elektrycznych w kręgielni. Śledczy uznali, że nieumyślnie narazili pracownice aquaparku na niebezpieczeństwo utarty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podczas odbioru 14 września 2016 r. nie ujawnili błędnie zamontowanych 148 promienników, w wyniku czego kobiety znalazły się podczas prac porządkowych w zasięgu promieniowania ultrafioletowego, co spowodowało u nich fotoelektryczne oparzenia rogówki i siatkówki.

Czytaj także: Wraki wrosły w parking przy ul. Siedleckiej

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama