Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:32
Reklama

Kobiety gospodarne i wyjątkowe obsypane nagrodami [ZDJĘCIA]

Za przepiękne serwety inspirowane tradycją, kulinarne arcydzieła z dodatkiem ziół uprawianych w naszym regionie i ciasta jak dawniej uczestniczki trzeciej edycji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa zostały docenione i hojnie obdarowane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Dobrej zabawie sprzyjała też pogoda, bo wreszcie zaświeciło słońce.
Kobiety gospodarne i wyjątkowe obsypane nagrodami [ZDJĘCIA]

W sobotę, 4 września w amfiteatrze w Kumowej Dolinie k/Chełma spotkały się finalistki trzeciej edycji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Lublinie. Tak jak w poprzednich latach honorowy patronat nad tym barwnym wydarzeniem sprawowała małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych, poseł Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, członek zarządu województwa Zdzisław Szwed i Ewa Szałachwiej, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Do tegorocznego konkursu uczestniczki przygotowywały tradycyjne wypieki cukiernicze. „Ciasto jak dawniej” miało być upieczone według receptury z co najmniej 25-letnią historią. Nie zabrakło ulubionego przez wszystkich przed laty metrowca. Był korowaj, sernik czy makowiec według babcinego przepisu. Sensację wywołał w jednym z półfinałów regionalnych śmietanowiec wykonany na podstawie przepisu z książki kucharskiej z 1925 roku. 

Smakołyki oceniane przez jury w kategorii „Ziołowe skarby kulinarne” musiały zawierać zioła. - Po lubelskich jabłkach, które były motywem przewodnim poprzedniej edycji konkursu, przyszedł czas na zioła, którymi Lubelszczyzna stoi - stwierdził Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa. - Jesteśmy w czołówce województw w produkcji ziół. Zagłębiem ziołowym jest powiat krasnostawski, a w nim gmina Fajsławice. Mamy też drugie miejsce w Polsce, po podkarpackim, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych produktów tradycyjnych. Dzięki działaniom takim jak ten konkurs i kultywowaniu tradycji kuchni lubelskiej chcielibyśmy wyjść na prowadzenie.

Kobiety z Lubelszczyzny wspiera od lat europoseł Beata Mazurek, która doskonale rozumie ich rolę w utrwalaniu tradycji regionalnych i integracji oraz aktywizacji lokalnych społeczności. - KGW i stowarzyszenia działają ponad podziałami politycznymi i dla dobra nas wszystkich. Dobrze, żeby miały wsparcie włodarzy. Ja mam do tego środowiska wielki sentyment i szacunek. Będąc wicemarszałkiem Sejmu, uczestniczyłam w tworzeniu procedur umożliwiających kołom zarobkowanie i pozyskiwanie funduszy. Dzięki temu mogą realizować swoje plany, kupować piękne stroje, doposażać się, a przede wszystkim dzielić się z innymi swoimi umiejętnościami.

Konkurs na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy polegał teraz na wykonaniu serwety inspirowanej tradycją. Panie zaprezentowały więc serwety robione szydełkiem, na drutach, klockowe, igłowe czy frywolitki, a także ozdabiane haftem płaskim, richelieu, krzyżykowym. Autorki przyznają, że inspirowały się pracami swoich utalentowanych babć, a nawet prababć. 

- W trzeciej edycji konkursu wzięło udział aż 308 KGW i stowarzyszeń, ponad 1000 osób. Panie przygotowały 1078 potraw, ciast i serwet, które były oceniane przez komisje konkursowe podczas półfinałów w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Lublinie, a także finału wojewódzkiego - przypomniał marszałek Jarosław Stawiarski. I nawiązując do KGW, podkreślił, że on identyfikuje się z tą Polską, która wie, jak przyrządzać potrawy, które od wieków goszczą na polskich stołach, jak się bawić, co śpiewać i jak kultywować wielowiekową kulturę.

 

Kobieta Gospodarna Wyjątkowa to konkurs dla kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na terenach wiejskich województwa lubelskiego. Jego celem jest ocalić od zapomnienia kulturowe dziedzictwo ziemi lubelskiej, promować regionalne produkty i dania oraz upowszechniać tradycje rękodzielnicze. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego otrzymali nagrody pieniężne. 

Komitet honorowy trzeciej Gali Konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa tworzą: Mateusz Morawiecki - prezes Rady Ministrów, Jacek Sasin – wiceprezes Rady Ministrów i minister Aktywów Państwowych, Grzegorz Puda – minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Beata Mazurek – poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Zwycięzcy finału wojewódzkiego konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Rękodzieło - serweta inspirowana tradycją

  • Nagrody specjalne: serweta z motywem róży - KGW Gospodarne Dominiczanki (pow. włodawski), bieżnik serwetowy - Stowarzyszenie Twórców Ludowych (pow. krasnostawski)
  • I miejsce - serwetka frywalitkowa - KGW Kazanów (pow. lubartowski), II miejsce - KGW Moniaki (pow. kraśnicki), III miejsce - serweta z lilią - KGW w Turowie (pow. radzyński).
  • wyróżnienia; serweta babuni - KGW Wysokie Obcasy w Modliorzycach (pow. janowski), serweta na okrągły stolik - Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Tłuściec (pow. bialski), serweta Basi - Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie (pow. opolski), serweta łąka - Stowarzyszenia Zagrody Razem (pow. puławski), serweta ananasek - KGW Kamienna Góra (pow. chełmski).

Potrawa z wykorzystaniem ziół

  • Nagrody specjalne: ryba z ziołami - KGW Na Dolince w Kumowie Majorackim (pow. chełmski), zupa szczawiowo-ziołowa z kluseczkami z ziołowych naleśników - KGW Wereszczynianki (pow. włodawski)
  • I miejsce - kaczka faszerowana z kaszą w warzywach - KGW Wilków Orliki (pow. hrubieszowski), II miejsce - hałajda z  ziołowymi fajerczakami - Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum w Starym Zamościu (pow. zamojski), III miejsce - pazibroda - KGW Osmoliwczanki (pow. lubelski)
  • wyróżnienia: sakiewki wegańskie - KGW Łobaczew Mały (pow. włodawski), rosół z perliczki z lubczykiem - KGW Swańki z Wyryk (pow. włodawski), kaczka nadziewana po staropolsku z ziołami - KGW Zakręcie (pow. krasnostawski), pieczone polędwiczki w ziołach z boczkiem wędzonym - KGW Przewłoka (pow. parczewski), dziki dzik - KGW Toczyska (pow. łukowski).

Ciasto jak dawniej

  • Nagrody specjalne: metrowiec - KGW Horodysko (pow. chełmski), ciasto tort z chleba razowego - KGW w Żabiej Woli (pow. lubelski), 
  • I miejsce - ciasto z bitą śmietaną "9 tafli" - KGW w Dereżni Solskiej (pow. biłgorajski), II miejsce - sernik z sosem malinowym - KGW w Siemierzu (pow. tomaszowski), III miejsce - tort makowy wyśmienity - Luszawianki w Luszawie (pow. lubartowski)
  • wyróżnienia: gościniec hrabiny Pisarkowej - KGW Jaszczów (pow. łęczyński), staropolskie śliwki - KGW Marysieńki z Pilaszkowic (pow. świdnicki), makowiec - KGW Aleksandrów II (pow. biłgorajski), placek ze serem - KGW w Sobieszynie (pow. rycki), pieróg jaglany - KGW w Węglinku (pow. kraśnicki).
Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama