Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Radni ulżyli właścicielom kamienic

Władze chcą zachęcić właścicieli nieruchomości w centrum miasta do remontów swoich kamienic. W zamian oferują zwolnienia z podatku od nieruchomości. W ubiegły piątek rada miasta podjęła uchwałę w tej sprawie. Będzie ona obowiązywać do końca 2023 roku.
Chełm: Radni ulżyli właścicielom kamienic

Uchwała jest odpowiedzią na potrzebę gruntownej renowacji wielu zaniedbanych budynków, w tym przede wszystkim starych i zabytkowych kamienic położonych w centrum miasta. Nieruchomości te, należące często do firm czy osób prywatnych, latami niszczały, psując krajobraz miasta. W tej kwestii niewiele się też zmieniło. Władze miasta postanowiły zachęcić właścicieli do remontów.

- Wprowadzenie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których wykonano remont, poprawi estetykę miasta i przyspieszy powrót wielu budynków do świetności. Tym samym wpłynie na poziom atrakcyjności miasta, m.in. w oczach turystów czy potencjalnych nowych mieszkańców - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Zwolnieniu z podatku od nieruchomości będą podlegać budynki znajdujące się na 609 działkach geodezyjnych położonych w centrum miasta. Jakie ulice obejmuje ten wydzielony obszar, można sprawdzić na mapie, która jest załącznikiem do uchwały.

Na razie, w związku z tym, że nie można przewidzieć, ilu właścicieli zdecyduje się na remont swojej nieruchomości, a tym samym skorzystanie z ulgi, nie jest możliwe obecnie wskazanie skutków finansowych związanych z podjęciem tej uchwały.

Przykładowo, właścicielowi budynku, gdzie powierzchnia lokali mieszkalnych wynosi 1000 mkw., a lokali użytkowych 150 mkw. ulga w podatku od nieruchomości, przy obecnie obowiązujących stawkach podatkowych, przysługiwać będzie za jeden rok w wysokości 4 tys. 020 zł.

Radni miejscy nie mieli wątpliwości, że pomysł jest dobry i przegłosowali uchwałę w tej sprawie bez dyskusji.

Czytaj także: Czy w Chełmie powstanie Ruch Banaszka?

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obserwator 01.09.2021 11:28
Poważna kwota :) za takie pieniądze można zrobić kapitalny remont mieszkań, elewacji zewnętrznej i jeszcze coś odłożyć :)

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama