Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:15
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Chełm: Od środy jeździmy za darmo

Od 1 września na terenie Chełma funkcjonować ma bezpłatna komunikacja miejska. Tak zdecydowali miejscy radni na sesji, która odbyła się pod koniec lipca. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był prezydent Chełma, który darmowe autobusy obiecał w swojej kampanii wyborczej.
Chełm: Od środy jeździmy za darmo

Bezpłatną komunikację ma wiele polskich miast. Funkcjonuje ona w różnej formie. Niektóre samorządy zdecydowały się na jazdę bez biletu tylko dla uczniów, inne tylko dla mieszkańców. W Krakowie darmowa komunikacja uzależniona jest od stężenia pyłów zawieszonych PM10 w miejskim powietrzu. Do darmowych przejazdów uprawnieni są wszyscy pasażerowie, którzy mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym badaniem technicznym, bez względu na miejsce jego wydania.

W Chełmie z nieodpłatnego transportu publicznego będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale również wszyscy, którzy akurat będą przebywać w naszym mieście. Bezpłatna komunikacja miejska to ukłon w stronę mniej zamożnej części społeczeństwa, gdyż autobusami CLA jeżdżą głównie osoby starsze i młodzież ucząca się.

Miasto prognozuje, że część chełmian zrezygnuje z przejazdów własnym samochodem ze względów ekonomicznych i praktycznych na rzecz komunikacji zbiorowej, co oznacza, że powietrze w mieście będzie mniej zanieczyszczane. Do korzystania z komunikacji miejskiej mają też zachęcić nowoczesne autobusy, które wkrótce trafią do miasta. Poza tym mniej samochodów osobowych to mniejsze problemy z parkowaniem. Kierowcy autobusów zyskają na czasie, bo nie będą musieli sprzedawać biletów na przystankach i dzięki temu autobusy CLA będą na przystankach o czasie. 

Uchwała w tej sprawie została podjęta przez radnych na sesji pod koniec lipca. Analizę skutków finansowych podejmowanej uchwały przekazał radnym prezes CLA Mariusz Chudoba. Od razu podkreślił, że trudno to oszacować, ponieważ w 2019 roku urząd wypowiedział umowy gminom ościennym, a w latach 2020-2021, w pandemii, znacznie mniej osób jeździło autobusami. Jednak, jak poinformował na sesji, planowane koszty wprowadzenia komunikacji bezpłatnej na rok 2022 wynieść powinny 8 mln 900 tys. zł netto.

Czytaj również: Oszust rekordzista wyłudził pieniądze od 425 osób

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama