Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 14:26
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Gm. Dubienka: Wygaszane liceum odpaliło nabór

Liceum w Dubience rozpoczęło nabór do klasy pierwszej i zrobiło to bez zgody i wiedzy władz starostwa chełmskiego - organu prowadzącego. Wicestarosta Jerzy Kwiatkowski dowiedział się o tym nie od dyrektora podległej szkoły, ale od dziennikarza Super Tygodnia Chełmskiego.
Gm. Dubienka: Wygaszane liceum odpaliło nabór

Jeszcze nie tak dawno liceum w Dubience miało być likwidowane. Potem planowała je przejąć gmina Dubienka, ale do podpisania umowy nie doszło. Wobec czego Zarząd Powiatu Chełmskiego zapowiedział, że szkoła zostanie zlikwidowana poprzez wygaszenie. Uczniowie, którzy rozpoczęli tam naukę, będą mogli ją dokończyć. Nowego naboru uczniów miało już nie być. Nie uwzględniono klasy pierwszej w arkuszu organizacyjnym. Na to nie zgodził się jednak lubelski kurator oświaty.

- Liceum Ogólnokształcące w Dubience nie zostało zlikwidowane i nadal funkcjonuje. W związku z tym szkoła ta powinna prowadzić rekrutację do klas pierwszych. Arkusz organizacyjny, w którym nie były uwzględnione klasy pierwsze, został negatywnie przez nas zaopiniowany - mówi Arkadiusz Kwieciński, dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Dyrektor prowadzi więc nabór zgodnie z przepisami - dodaje.

 

Starostwo nic nie wiedziało

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w ubiegłym tygodniu, nauczyciele i dyrekcja liceum w Dubience zachęcają ósmoklasistów do zapisywania się do klasy pierwszej.

- To jak to jest? Szkoła jest wygaszana czy jednak będzie funkcjonować? - zaczęli się dopytywać zdezorientowani rodzice uczniów.

- Nie, naboru nie ma. Nie ma na to zgody zarządu powiatu - zapewnił w ubiegły wtorek wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.

Tymczasem na Facebooku LO Dubienka pojawił się wpis skierowany do tegorocznych ósmoklasistów. Opublikowano go 19 czerwca tego roku. Zachęca do wyboru Liceum Ogólnokształcącego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. Dołączono do postu także filmik promocyjny.

"Napisz do nas po więcej informacji. Z chęcią wszystko ci wytłumaczymy. Bo tradycja klas mundurowych zobowiązuje" - sugerują administratorzy szkolnego profilu.

Podobnie na stronie internetowej liceum - w zakładce rekrutacja są informacje o prowadzonym naborze na rok szkolny 2021/22 i dokumentach, jakie należy złożyć.

- To samowolne działanie dyrekcji i nauczycieli szkoły! Ewidentne wprowadzanie w błąd, krzywdzące dla młodzieży. Jestem tym oburzony. Teraz dopiero widać, dla koga jest ta szkoła. Nie liczy się nic, poza pracą. Owszem, jesteśmy w sporze z kuratorem, ale dążymy do tego, by to wyjaśnić. Dyrektor jest po to powołany, żeby realizował polecenia zarządu powiatu. Żadnego naboru nie będzie i nie będzie klasy pierwszej! - zapewnił wicestarosta Kwiatkowski.

 

Między młotem a kowadłem

Nie od razu dyrektorka liceum w Dubience odpowiedziała nam na pytanie, czy prowadzi nabór. W końcu jednak przyznała, że jest już 12 chętnych do podjęcia nauki. Co z nimi będzie, jeżeli starostwo wygra spór z kuratorium i dopnie swego? Organ prowadzący szkołę i organ ją nadzorujący mają w tej sprawie zupełnie odmienne zdania.

- Lubelski kurator oświaty nie widzi podstaw do zatrzymania naboru do klasy pierwszej. Prowadzimy więc go na podstawie jego zaleceń i przepisów prawa. Mamy to na piśmie wraz z podstawą prawną. Wiemy, że organ prowadzący się odwołuje do wojewody. Przyznam, że faktycznie jestem "między młotem a kowadłem" - mówi Kazimiera Ciupa, dyrektorka liceum w Dubience.

Dyrektorka podkreśliła w rozmowie z nami, że stale musi odpowiadać na pytania o los liceum. Przyczyną tego są doniesienia medialne o tym, że starostwo zamierzało szkołę zlikwidować, a teraz chce ją wygasić. Zamieszanie informacyjne dobrze widać w komentarzach zamieszczanych pod komunikatem szkoły skierowanym do ósmoklasistów. Ktoś nawet napisał, że to jeszcze nie znaczy, że szkoła zostanie zamknięta, a gdyby tak było "nie prowadzilibyśmy rekrutacji".

Czytaj również: Referendum nieważne. Wójt Ćwir ocalony

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obywatel 10.07.2021 11:54
Ta szkoła nie ma racji bytu.Czas się z tym pogodzić.A dyrektor za niesubordynację powinien być ukarany.

KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama