Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 03:48
Reklama

Hala MOSiR gotowa do szczepień

Każdego dnia w hali MOSiR szczepionkę będzie mogło przyjąć około 500 osób. Punkt jest w pełni przygotowany do działania. Obsługę medyczną świadczyć będzie personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Pierwsi pacjenci mieli być zaszczepieni już 28 kwietnia, ale termin ten - z powodu opóźnień i mniejszych dostaw szczepionek, wydaje się mało realny.
Hala MOSiR gotowa do szczepień

Na sobotnim briefingu prasowym minister Michał Dworczyk poinformował o "pewnych turbulencjach, jeżeli chodzi o najbliższy tydzień i realizację Narodowego Programu Szczepień". - Do Polski dojedzie łącznie mniej o 1 100 000 szczepionek kilku producentów – powiedział minister. - Konsekwencją opóźnień będzie wolniejsze uruchamianie punktów szczepień powszechnych.

Ten w hali MOSiR jest już po oficjalnym odbiorze sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Każdy pacjent wchodzący do budynku będzie miał mierzoną temperaturę i będzie musiał zdezynfekować ręce - mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ.

Później jest strefa, gdzie trzeba wypełnić ankietę. Pomagać w tym będą studenci pielęgniarstwa chełmskiej PWSZ (dobrze by było, gdyby pacjenci przychodzili już z wypełnioną ankietą, druk do pobrania na stronie gov.pl) oraz żołnierze WOT.

Kolejnym krokiem będzie wstępna kwalifikacja do szczepień i przejście do jednego z pięciu punktów, gdzie wykonywane będą wstrzyknięcia. Jest też specjalna strefa, w której trzeba będzie odczekać 15 minut przed opuszczeniem hali oraz punkt pomocy medycznej.

- Stanowiska do szczepień znajdują się na głównym parkiecie sali – zdradza dyrektor Żabiński. – Każde z nich składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze to miejsce, gdzie będą szczepieni pacjenci i drugie dla personelu medycznego. Są one oddzielone ściankami działowymi.

Do budowy stanowisk posłużyły boksy, które wcześniej wykorzystywane były podczas imprez targowych.

Punkt szczepień w hali MOSiR czynny będzie pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8 do 18. I jeszcze jedna ważna informacja: w momencie uruchomienia tego punktu szczepień, te funkcjonujące w przychodniach miejskiego ZOZ zostaną przeniesione do hali.

To duże przedsięwzięcie logistyczne.

– Dlatego, jeżeli ktoś chciałby zgłosić się do pomocy – serdecznie zapraszam – mówi Mariusz Żabiński.

W szpitalu dopiero w połowie maja

W chełmskim szpitalu również uruchomione zostaną dodatkowe punkty szczepień przeciw Covid-19. Najprawdopodobniej stanie się to w trzecim tygodniu maja. Zlokalizowane będą w odnowionym budynku starego szpitala. Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa liczy na to, że do tego czasu skończą się perturbacje związane z dostawą szczepionek. Sytuacje, że nie docierają one na czas, wciąż się zdarzają, a to powoduje konflikty i niezadowolenie pacjentów, którzy czekają na swój zastrzyk.

- Miały do nas dotrzeć o godzinie 8, a dostaliśmy informację, że będą między 13 a 14 – mówi dyrektor Litwin. – Po uzgodnieniach z centralą wysłaliśmy naszego pracownika, żeby odebrał szczepionki na „trasie”, a konkretnie w Woli Uhruskiej, by tak długo nie czekać, bo tłum był coraz większy.

Wygląda na to, że sytuacja w najbliższym czasie się nie poprawi. Jak przekazał minister Dworczyk, opóźnienia w dostawach wpłyną na funkcjonowanie punktów szczepień.

- To może się odbić na niektórych punktach w taki sposób, że pacjenci zostaną poinformowani o przesunięciu terminu – wyjaśniał.

Powiat też gotowy

Dzisiaj rusza rejestracja pacjentów w Punktach Szczepień Populacyjnych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Chełmie. Zapisy odbywać się będą według harmonogramu opracowanego przez rząd (patrz strona 19).

Osoby, które chciałyby przyjąć swoją dawkę w punkcie zlokalizowanym w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy (ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle) dzwonić powinni pod nr telefonu: 604 935 799 lub 730 107 530.

Drugi punkt utworzony został w Świetlicy Wiejskiej w Kaniem (Kanie 119, gmina Rejowiec Fabryczny), tel. 577 710 600 lub 883 353 964.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama