Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 19:58
Reklama

Pracownicy na bruk przez pandemię

Chełmski PKS planuje zwolnić 60 osób. Zwolnienia grupowe zapowiadają też banki i Poczta Polska S.A. To przez pandemię, ciągłe przebywanie w domu i zmianę naszych zwyczajów - coraz częściej korzystamy z elektronicznych przelewów i wysyłamy e-maile i sms-y, zamiast iść do banku i napisać tradycyjny list.
Pracownicy na bruk przez pandemię

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Chełmie sp. z o.o. zgłosiło do urzędu pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Według oficjalnych informacji, 46 osób ma stracić pracę. Wiadomo już jednak, że to nie wystarczy. Prezes Waldemar Szynal mówi o ok. 60 pracownikach, z którymi prawdopodobnie firma się pożegna. To nie tylko kierowcy, ale osoby z różnych grup zawodowych. Nie będzie im łatwo znaleźć pracę w dobie pandemii.

- Mamy po raz kolejny zamknięte szkoły i zastanawiamy się, czy zostaną otwarte, a jeśli tak, to kiedy. Jeśli uczniowie i szkoły nie wykupią u nas biletów miesięcznych, nie mamy pieniędzy na funkcjonowanie. Niestety, nasza działalność jest oparta głównie na przewozach szkolnych. Koronawirus uderzył w nas bezpośrednio i uniemożliwia nam normalną działalność - mówi Szynal.

W ubiegłym roku chełmski PKS skorzystał z pomocy rządowej. To pomogło mu przetrwać. W tym roku na wsparcie w ramach tarczy już się nie załapał.

Także Poczta Polska S.A. przesłała informację o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę może stracić maksymalnie 2 tysiące osób w skali kraju. Zwolnienia grupowe zapowiadają banki, chociaż na razie nieoficjalnie. To podobno ma związek ze zmianą zwyczajów klientów, którzy coraz rzadziej odwiedzają placówki bankowe i sami dokonują przelewów. Kasy bankowe są coraz mniej potrzebne.

Na koniec lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy było zarejestrowanych 6 tys. 915 osób bezrobotnych, z czego ponad 4 tys. to mieszkańcy powiatu chełmskiego, a pozostali z Chełma. Według GUS, stopa bezrobocia w Chełmie wynosiła 12,5 proc., w powiecie chełmskim - 13,5 proc. W Polsce stopa bezrobocia jest znacznie niższa - wynosi 6,5 proc. Mimo zatrważających zapowiedzi zwolnień grupowych, na koniec lutego na listach urzędu pracy było o 131 osób bezrobotnych mniej niż miesiąc wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że aż 80 osób znalazło w tym czasie nową pracę.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama