Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oszust brał kredyty przez zdalny pulpit

35-latek liczył na duży i szybki zarobek, inwestując w USD. Zainstalował specjalny program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu i udostępnił dane karty płatniczej i zdjęcie dowodu osobistego. Ktoś to wykorzystał i na konto pokrzywdzonego zaciągnął kredyty oraz dokonywał płatności z jego rachunku. Mężczyzna stracił ponad 18 tysięcy złotych.
Oszust brał kredyty przez zdalny pulpit

W weekend do policjantów z Chełma zgłosił się 35-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który wpłacił prawie 800 złotych na inwestycję walutową.

- Jak się okazało, przeglądając wcześniej internetowe strony, zainteresował się ogłoszeniem o możliwości zysku na dolarach amerykańskich. W tej sprawie skontaktowała się z nim osoba, która przejęła inicjatywę i miała nauczyć go tajników tego typu transakcji finansowych – mówi komisarz Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. - Mężczyzna, za namową doradcy, zainstalował w tym celu program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, podał też dane do karty płatniczej i przesłał zdjęcia swojego dowodu osobistego.

Nic dziwnego, że oszuści, mając dostęp do bankowości elektronicznej, wypłacili z jego rachunku ponad 18 tysięcy złotych, na dodatek zaciągając wcześniej na jego konto kredyty.

- Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości mobilnej, jak też haseł do kont. Dane karty płatniczej też musimy chronić, gdyż mogą być wykorzystane przez wszelkie osoby, które wejdą w ich posiadanie. Pamiętajmy, że zdjęcia czy skany dowodu osobistego, przekazane innym osobom, mogą posłużyć oszustom do zaciągania zobowiązań finansowych. Nie powinniśmy też instalować dodatkowego programu na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku – ostrzega rzeczniczka.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama