Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Cztery oddechy dla Lubelszczyzny

Mowa o czterech postulatach, jakie zdaniem ekologów powinny być wprowadzone do uchwały, nad którą wkrótce głosować będą radni Sejmiku Województwa Lubelskiego. Kampanię antysmogową zainicjowało w naszym regionie Towarzystwo dla Natury i Człowieka, a w Chełmie w promocję włączyło się Stowarzyszenie Werwa.
Cztery oddechy dla Lubelszczyzny

Mają tydzień, aby namówić mieszkańców do działania i przekonać radnych sejmiku do tego, że przepisy, które zawarte zostały w projekcie uchwały, są za mało restrykcyjne. Zdaniem inicjatorów kampanii, projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski nie uwzględnia działań, bez których nie poprawimy stanu powietrza w naszych miastach przez następne 15 lat.

Dlaczego potrzebujemy czterech oddechów? 

- Normy rakotwórczego benzopirenu są co roku przekraczane we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Czas więc na konkretne decyzje. Co roku prawie tysiąc osób w województwie przedwcześnie umiera z powodu zapylenia - tłumaczy Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka

 Aktywiści chcą wprowadzenia regionalnych norm dla węgla, ustalenia terminu wymiany pozaklasowych pieców, likwidacji palenisk węglowych w budynkach z dostępem do sieci cieplnej za 5 lat oraz rezygnacji z rekreacyjnych kominków w dni smogowe.

- Chcemy zapisu o wycofaniu z użytku na terenie miast od 2027 roku urządzeń niespełniających norm emisyjnych „ekoprojektu”. Obecnie do uchwały wpisano nakaz likwidacji w 2024 pozaklasowych kotłów centralnego ogrzewania, ale to poprawi sytuację tylko w dzielnicach domków jednorodzinnych. Bez norm dla pieców (m.in. w kamienicach) centra miast będą wciąż zakopcone - tłumaczy Gorczyca.

 Aktywiści proponują, aby sejmik województwa wprowadził regionalne normy jakości dla węgla podobne do tych, jakie wprowadzone zostały w innych województwach, w przeciwnym razie Lubelszczyzna stanie się węglowym śmietnikiem Polski. Kolejny "oddech" to nie kopcić tam, gdzie nie trzeba, czyli zakaz użytkowania pieców i kotłów na węgiel w budynkach z dostępem do sieci CO lub gazowej (za wyjątkiem kominków rekreacyjnych) od 2026 roku.

 W kolejnym postulacie ekolodzy proponują zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dni, dla których ogłoszono przekroczenie poziomu informowania lub poziomu alarmowego pyłu PM 10, przy czym „rekreacyjne” użytkowanie oznacza instalacje w lokalach wyposażonych w inne źródła ciepła.

 Jak wesprzeć akcję?

- Możemy pisać maile do radnych wojewódzkich z żądaniem uwzględnienia powyższych postulatów w przygotowywanej uchwale. Uchwała będzie głosowana w poniedziałek 22 lutego, więc czasu mamy mało - zachęca Grzegorz Gorczyca. Adresy mailowe dostępne są m. in. na fb stowarzyszenia Werwa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dżejms Din 16.02.2021 18:09
To propozycje to nawet nie półśrodki, ale ruchy pozorne. Nikt nie chce powiedzieć tego głośno, ale powietrze w mieście i okolicach naprawić można wyłącznie radykalnymi posunięciami, czyli zakazem spalania czegokolwiek w domowych i przydomowych piecach połączonym z programem dofinansowania rozpisanym na kilka lat. Wprowadzić zakaz od dziś za 5 lat, zaoferować szerokie wsparcie w pozyskiwaniu środków, pisaniu wniosków, może powalczyć o większe środki na przejście na gaz i prąd na poziomie samorządu, oczywiście przy współudziale OZE, może dołączyć do tego termomodernizację itd. itp. i za 5 lat mamy spokój. Natomiast zakaz palenia "rekreacyjnego" albo zakaz palenia, gdy się już ma instalację gazu... Panowie, czasu Wam nie szkoda na walkę ze zmyślonymi problemami?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama