Od jutra dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej

  • 17.10.2020, 16:42 (aktualizacja 17.10.2020, 16:53)
  • oprac. GD
Od jutra dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej Fot. Pixabay
Od 18 października do odwołania będzie obowiązywała dyspensa od obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach odprawianych w niedziele i święta. Wierni są zachęcani do udziału w mszach świętych w dni powszednie.

- W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych Arcybiskup Metropolita Lubelski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie - czytamy w komunikacie Archidiecezji Lubelskiej.

Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania. Skorzystanie z niej oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Wierni i parafianie są jednak zachęcani do udziału w liturgiach odprawianych w dni powszednie. Władze archidiecezji podkreślają, że uczestnictwo musi wiązać się „z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych”.

- Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe - dodają przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Komunikat wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych wydał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

- Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 mkw.w strefie żółtej i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń - apeluje Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki

Dodaje, że aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych.

- W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej - dodaje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, prosi o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym.

- Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję - podkreśla arcybiskup Gądecki.

oprac. GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe