Podwyżka podatków ratunkiem dla budżetu

  • 15.11.2019, 22:12
  • TWA
Podwyżka podatków ratunkiem dla budżetu
Stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych pójdą w górę od stycznia przyszłego roku. Dzięki temu do budżetu wpłynie dodatkowe 635 tys. zł. Nowością ma być bonus dla przedsiębiorców, którzy stworzą miejsca pracy.

Włodawa jest chyba jedynym miastem w regionie, które od 2014 roku nie podnosiło stawek podatkowych. Mieszkańcy miasta, a szczególnie przedsiębiorcy nie kryli zadowolenia z tego powodu. Samorząd stracił przez to dwukrotnie. Raz z powodu malejących wpływów z tytułu podatków w stosunku do stawek podnoszonych przez ministerstwo, a drugi raz z powodu zmniejszającej się subwencji ogólnej z budżetu państwa. Subwencja ta jest naliczana właśnie na podstawie wielkości wpływów podatkowych. Ministerstwo finansów wychodzi z założenia, że jeśli dany samorząd nie podnosi podatków, to stać go na to i wtedy zmniejsza mu subwencję.

Zaplanowane na przyszły rok inwestycje w mieście, a także przyjęta przez rząd podwyżka płacy minimalnej oraz wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli i niska subwencja oświatowa sprawiły, że w miejskiej kasie brakuje pieniędzy. Władze musiały podnieść podatki, ale nie do górnych stawek. Gdyby przyjęto maksymalne kwoty, to do budżetu wpłynęłoby kolejne prawie 350 tys. zł.

Kto, ile i za co zapłaci?

Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, podatnicy zapłacą 0,91 zł za mkw. powierzchni. Z kolei grunty pod jeziorami zajęte na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrownie wodne objęte zostaną podatkiem w wysokości 4,63 zł za hektar. Stawka za pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego wyniesie 0,48 zł/mkw. Za grunty objęte obszarem rewitalizacji podatnicy zapłacą 3 zł/mkw.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie 0,77 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Natomiast podatek za każdy mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej to 21,52 zł za mkw. Podatek od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 10,80 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Z kolei stawka za budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych ustalona została w wysokości 4,78 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Podatek za budynki lub ich części pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7,77 zł za mkw. Podatek od budowli to 2 proc. ich wartości.

Bonus dla przedsiębiorców

Pierwszy raz w historii Włodawy władze wprowadzają ulgę w podatku od nieruchomości. Skorzystają z niej przedsiębiorcy, ale nie wszyscy. Będzie się należała tym, którzy zainwestują m.in. w zakup gruntów, środków trwałych, budowę i rozbudowę budynków, tworząc przy tym nowe miejsca pracy. Zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości na okres od roku do trzech lat (w zależności od tego, ile osób zatrudnią).

- Zaproponowana ulga niewątpliwie będzie zachętą do realizowania nowych inwestycji w naszym mieście. Spowoduje zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, a miastu da wymierne korzyści w postaci utworzenia nowych miejsc pracy. Zmniejszenie obciążeń podatkowych poprawi atrakcyjność Włodawy jako dobrego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej - mówi burmistrz Wiesław Muszyński.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe