Włodawa: Bielik walczy o życie!

  • 19.08.2019, 08:57
  • MP
Włodawa: Bielik walczy o życie! Fundacja Epicrates Zaraz po znalezieniu przez pracowników Poleskiego Parku, bielik trafił pod opiekę Fundacji Epicrates
Orzeł bielik w stanie agonalnym trafił pod opiekę lubelskiej Fundacji Epicrates. Znaleźli go strażnicy Poleskiego Parku Narodowego w powiecie włodawskim. Niestety, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy zatruty ptak trafił pod opiekę wolontariuszy i lekarzy.

Na zaobrączkowanego ptaka natrafili we wtorek pracownicy Poleskiego Parku Narodowego. Bielik był w tak fatalnym stanie, że nie zwlekając, przekazali go do lubelskiej Fundacji Epicrates, która specjalizuje się w ratowaniu chorych zwierząt. Zwierzę było w stanie bliskim śmierci, nie było w stanie ustać o własnych siłach, miało drgawki i oczopląs, objawy wskazujące na zatrucie. 

Bielik otrzymał w fundacji pierwszą pomoc weterynaryjną, aktualnie wciąż jest leczony, a jego się poprawia. Do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach przekazano próbkę krwi do badań. Wstępnie założono, że ptak został zatruty karbofuranem, środkiem owadobójczym, który mógł z kolei trafić do organizmu innych zwierząt, będących pokarmem dla bielików. W podobny sposób w ostatnim czasie zatruły się dwa inne orły znalezione w lasach województwa lubelskiego. Niewykluczona jest jednak możliwość, że ktoś celowo próbuje w ten sposób zaszkodzić zwierzętom. 

Wyniki badań surowicy ptaka powinny być znane w tym tygodniu. O zdarzeniu została powiadomiona Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe