Światła powinny migać

  • 19.03.2018, 08:53
  • MP
Światła powinny migać
Zmiana świateł na sygnalizatorze następuje za szybko. Do takiego wniosku doszedł Paweł Szramka, poseł Kukiz`15, proponując Ministerstwu Infrastruktury zmiany na wzór innych krajów Unii Europejskiej. Na czym dokładnie miałyby polegać?

Przejazd na żółtym czy czerwonym świetle nie należy do rzadkości na polskich drogach. Kierowcy tłumaczą się najczęściej tym, że nie chcą gwałtownie hamować, kiedy zmienia się kolor, bo spowodowaliby jeszcze większe zagrożenie. Na ten problem zwrócił w ostatnim czasie uwagę poseł z Kukiz`15 Paweł Szramka, składając interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, w której przedstawił potrzebę zmian w działaniu sygnalizacji. Zdaniem posła obecna sygnalizacja doprowadza do zbyt wielu niebezpiecznych sytuacji.

- O ile kierujący zwykłymi samochodami osobowymi, jadąc zgodnie z przepisami ruchu drogowego, będą w stanie wyhamować i zatrzymać pojazd przed przejściem dla pieszych, o tyle kierowcy samochodów dostawczych oraz przede wszystkim dużych samochodów ciężarowych (TIR-ów) już nie - pisze Paweł Szramka w swojej interpelacji. Dodaje również, by iść śladem Litwy, Ukrainy oraz Austrii, wprowadzając migające światło. - Podobny system działa w Polsce w przypadku sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Światło zielone miga kilkukrotnie przed zmianą na światło czerwone. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zarówno kierowcy, jak i piesi czują się bezpiecznie, ponieważ dokładnie wiedzą, ile czasu pozostaje im do zmiany świateł.

Ruszyły zapisy na WRAK RACE [SPRAWDŹ]

Pomysł posła spotkał się z aprobatą ekspertów od transportu oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich zdaniem zasady działania sygnalizacji świetlnych wymagają modernizacji, ponieważ właśnie na skrzyżowaniach, gdzie funkcjonują, dochodzi do największej liczby zdarzeń spowodowanych wymuszeniem pierwszeństwa. Odpowiedź ministerstwa infrastruktury poznamy w najbliższym czasie.


Podobne artykuły:

Miałeś kolizję z dzikim zwierzęciem? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie [CZYTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe