Włodawa: Spływają rekompensaty za stan wyjątkowy

  • 16.12.2021, 08:30
  • Faj
Włodawa: Spływają rekompensaty za stan wyjątkowy
Prawie milion 250 tysięcy złotych - to łączna kwota rekompensat, jakie wypłacił przedsiębiorcom z terenów objętych stanem wyjątkowym urząd wojewódzki. Pieniądze trafiły m.in. do właścicieli firm z powiatu włodawskiego, gdzie wnioski o przyznanie rekompensat złożyło prawie 30 osób.

W sumie na biurko wojewody wpłynęło prawie 50 wniosków o rekompensatę, większość (38) to wnioski z branży hotelarskiej i gastronomicznej, pozostałe dotyczą biznesów zajmujących się turystyką. O pomoc finansową wnioskowali przedsiębiorcy z Włodawy i okolic miasta oraz z powiatu bialskiego.

- Ogółem do 7 grudnia włącznie rekompensaty zostały wypłacone 20 przedsiębiorcom z Lubelszczyzny - poinformowała Joanna Szwedo z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego.

Wysokość rekompensaty to 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności. Podstawą do wyliczeń są przychody za czerwiec, lipiec i sierpień tego roku.

- Kilka dni temu dostaliśmy decyzję pozytywną. Trochę to trwało, bo wniosek złożyliśmy pod koniec września - powiedział nam jeden z organizatorów spływów kajakowych po rzece Bug. - Pieniądze na pewno się przydadzą, choć nie pokryją wszystkich strat i kosztów. Pozostaje pytanie: co dalej? Czy warto inwestować w firmę i szykować się na przyszły sezon, czy nie ma sensu? Niepewność jest najgorsza - dodaje przedsiębiorca.

Pieniądze dostanie też właścicielka Agroturystyki nad Bugiem.

- Czekam na przelew, mam nadzieję, że przyjdzie w ciągu najbliższych dni, bo jest naprawdę ciężko i wygląda na to, że turystów jeszcze długo u nas nie będzie.

W podobnej sytuacji znalazły się inne gospodarstwa agroturystyczne z okolicy. Urząd Gminy Włodawa jeszcze przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego wskazał wojewodzie lubelskiemu przedsiębiorstwa, które na wprowadzeniu obostrzeń mogą stracić. Na liście znalazło się pięć podmiotów: z Sobiboru, Suszna i Orchówka.

Urząd wojewódzki informuje, że wypłat będzie więcej, bo część wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Na liście jest m.in. agencja artystyczna pana Konrada z Włodawy, która działa w branży kulturalnej, turystycznej i edukacyjnej.

- Wniosek o rekompensatę złożyłem już po raz czwarty. Za każdym razem dostaję odpowiedź, że dokumenty są nieprawidłowo wypełnione albo muszę je uzupełnić - usłyszeliśmy od przedsiębiorcy. - Najgorsze jest to, że rekompensaty dotyczą strat majątkowych, a nie utraconych korzyści. W praktyce wygląda to tak, że zawód przewodnika po Włodawie jest zakazany, bo turyści nie mają tu wstępu, ale nikt z tego tytułu nie przyzna mi rekompensaty.

Stan wyjątkowy został wprowadzony na początku września bieżącego roku w 115 miejscowościach w województwie podlaskim i 68 miejscowościach w województwie lubelskim i trwał do końca listopada. Od 1 grudnia do marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która na początku grudnia ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

Faj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe