Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:41
Reklama

Gigant powiatu chełmskiego

Ponad 71 mln zł - tyle wyniosą w tym roku dochody gminy Chełm. Dla porównania - budżet powiatu chełmskiego wyniesie niemal 113 milionów. Inne gminy wiejskie o takiej kasie mogą sobie tylko pomarzyć. Dochody Białopola to ok. 15 mln zł, Rudy-Huty - 20 mln zł, a Leśniowic - 18 mln zł.
Gigant powiatu chełmskiego

Radni gminy Chełm jednogłośnie uchwalili budżet na rok 2021. Zakłada on osiągnięcie dochodów w kwocie 71,7 mln zł, a wydatków - 72,9 mln zł. Deficyt budżetowy w wysokości ponad miliona złotych i spłata zaciągniętych kredytów i pożyczek w wys.  1,6 mln zł zostaną sfinansowane z niewykorzystanych i wolnych środków, pochodzących z roku poprzedniego. Tak więc gmina Chełm nawet nie musi w tym roku zaciągać kredytu. Dodatkowo samorząd ten zaplanował, że otrzyma ponad 2,1 mln zł dotacji ze środków budżetu Unii Europejskiej.

Dochody własne gminy Chełm są wyższe niż budżety wielu gmin wiejskich w regionie i wynoszą ponad 25 mln zł. Jak to możliwe? Ta podmiejska gmina ma rozległe i atrakcyjne tereny pod budownictwo. Wiele działek budowlanych sprzedają osoby prywatne, ale też samorząd ma własne grunty. W tym roku z tytułu ich sprzedaży, głównie w Żółtańcach, Rożdżałowie, Stawie, Janowie i Srebrzyszczu, zamierza zyskać ponad 3,2 mln zł.

W dużej, podmiejskiej gminie jest więcej ludzi i firm, a większość płaci podatki. Dochód z tytuły podatków rolnego i leśnego, czynności cywilnoprawnych i opłat lokalnych od osób prawnych i fizycznych wyniesie ponad 8,7 mln zł. Tam gdzie mieszkańców nie brakuje, również lepiej funkcjonują lokalne sklepy. Z tytułu opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych gmina Chełm zgarnie więc aż 120 tys. zł.

Duży budżet wiąże się też ze sporymi wydatkami na utrzymanie szkół, administracji i pomoc społeczną. By zaspokoić oczekiwania mieszkańców - trzeba też sporo inwestować. W projekcie budżetu na 2021 rok zabezpieczono środki na budowę sieci wodociągowych m.in.: w Janowie przy ul. Szymborskiej, w Rudce, Żółtańcach Kolonii na ul. Wrzosowej, w Srebrzyszczu, Podgórzu, Ochoży Kolonii, Parypsach. Będzie też rozbudowane ujęcie wody „Pokrówka”.

W tegorocznym budżecie są też pieniądze na przebudowę dróg powiatowych na odcinku Depułtycze Królewskie - Niedziałowice i Zagroda – Adamów. Pulę ponad 4 mln zł przeznaczono na remonty dróg gminnych m.in. w miejscowościach: Okszów (boczna ul. Słonecznej i Wiklinowa), Rudka, Pokrówka (łącznik ul. Wesołej i Cichej, boczna ul. Modrej, łącznik ul. Zielonej i Wiosennej) Srebrzyszcze, Koza Gotówka, Stołpie, Nowosiółki, Strupin Mały, Janów (ul. Urszulki), Depułtycze Królewskie Kolonia, Wojniaki. Będą też prowadzone remonty dróg kruszywem m.in. w Zawadówce, Tytusinie, Stawie, Żółtańcach Kolonii ( ul. Kryształowa,  Diamentowa) i Zagrodzie. Nowy asfalt poleje się w Srebrzyszczu (ul. Kościelna i Sportowa) i  Janowie (ul. Prusa). Przy wielu ulicach będzie budowana i przebudowywana kanalizacja sanitarna. W  wielu miejscowościach ustawione zostaną nowe lampy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kerr 22.01.2021 08:59
Cemex gminie Chełm płaci, to jest zawsze korzyść dla gmin z przemysłem :)

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama