Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gigant powiatu chełmskiego

Ponad 71 mln zł - tyle wyniosą w tym roku dochody gminy Chełm. Dla porównania - budżet powiatu chełmskiego wyniesie niemal 113 milionów. Inne gminy wiejskie o takiej kasie mogą sobie tylko pomarzyć. Dochody Białopola to ok. 15 mln zł, Rudy-Huty - 20 mln zł, a Leśniowic - 18 mln zł.
Gigant powiatu chełmskiego

Radni gminy Chełm jednogłośnie uchwalili budżet na rok 2021. Zakłada on osiągnięcie dochodów w kwocie 71,7 mln zł, a wydatków - 72,9 mln zł. Deficyt budżetowy w wysokości ponad miliona złotych i spłata zaciągniętych kredytów i pożyczek w wys.  1,6 mln zł zostaną sfinansowane z niewykorzystanych i wolnych środków, pochodzących z roku poprzedniego. Tak więc gmina Chełm nawet nie musi w tym roku zaciągać kredytu. Dodatkowo samorząd ten zaplanował, że otrzyma ponad 2,1 mln zł dotacji ze środków budżetu Unii Europejskiej.

Dochody własne gminy Chełm są wyższe niż budżety wielu gmin wiejskich w regionie i wynoszą ponad 25 mln zł. Jak to możliwe? Ta podmiejska gmina ma rozległe i atrakcyjne tereny pod budownictwo. Wiele działek budowlanych sprzedają osoby prywatne, ale też samorząd ma własne grunty. W tym roku z tytułu ich sprzedaży, głównie w Żółtańcach, Rożdżałowie, Stawie, Janowie i Srebrzyszczu, zamierza zyskać ponad 3,2 mln zł.

W dużej, podmiejskiej gminie jest więcej ludzi i firm, a większość płaci podatki. Dochód z tytuły podatków rolnego i leśnego, czynności cywilnoprawnych i opłat lokalnych od osób prawnych i fizycznych wyniesie ponad 8,7 mln zł. Tam gdzie mieszkańców nie brakuje, również lepiej funkcjonują lokalne sklepy. Z tytułu opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych gmina Chełm zgarnie więc aż 120 tys. zł.

Duży budżet wiąże się też ze sporymi wydatkami na utrzymanie szkół, administracji i pomoc społeczną. By zaspokoić oczekiwania mieszkańców - trzeba też sporo inwestować. W projekcie budżetu na 2021 rok zabezpieczono środki na budowę sieci wodociągowych m.in.: w Janowie przy ul. Szymborskiej, w Rudce, Żółtańcach Kolonii na ul. Wrzosowej, w Srebrzyszczu, Podgórzu, Ochoży Kolonii, Parypsach. Będzie też rozbudowane ujęcie wody „Pokrówka”.

W tegorocznym budżecie są też pieniądze na przebudowę dróg powiatowych na odcinku Depułtycze Królewskie - Niedziałowice i Zagroda – Adamów. Pulę ponad 4 mln zł przeznaczono na remonty dróg gminnych m.in. w miejscowościach: Okszów (boczna ul. Słonecznej i Wiklinowa), Rudka, Pokrówka (łącznik ul. Wesołej i Cichej, boczna ul. Modrej, łącznik ul. Zielonej i Wiosennej) Srebrzyszcze, Koza Gotówka, Stołpie, Nowosiółki, Strupin Mały, Janów (ul. Urszulki), Depułtycze Królewskie Kolonia, Wojniaki. Będą też prowadzone remonty dróg kruszywem m.in. w Zawadówce, Tytusinie, Stawie, Żółtańcach Kolonii ( ul. Kryształowa,  Diamentowa) i Zagrodzie. Nowy asfalt poleje się w Srebrzyszczu (ul. Kościelna i Sportowa) i  Janowie (ul. Prusa). Przy wielu ulicach będzie budowana i przebudowywana kanalizacja sanitarna. W  wielu miejscowościach ustawione zostaną nowe lampy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kerr 22.01.2021 08:59
Cemex gminie Chełm płaci, to jest zawsze korzyść dla gmin z przemysłem :)

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama