Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejny DPS z koronawirusem

Covid-19 nadal atakuje domy pomocy społecznej. W ubiegłym tygodniu nowe ognisko koronawirusa pojawiło się w Surhowie. Pozytywne wyniki potwierdzono u 54 mieszkańców i 21 pracowników DPS.
Kolejny DPS z koronawirusem

SARS-CoV-2 ma dwie trzecie z 81 pensjonariuszy. Badania trzeba było powtarzać u 6 osób. Choruje również jedna trzecia kadry liczącej 59 pracowników. Z naszych ustaleń wynika, że podopieczni DPS Surhów mają znikome objawy Covid-19. Tylko dwóch z zakażonych mieszkańców jest hospitalizowanych.

Z informacji statystycznych, udzielanych przez ministerstwo zdrowia, wynika, że w grudniu liczba nowych infekcji w powiecie krasnostawskim w każdym  tygodniu wahała się w granicach 200. Od ostatniego poniedziałku do niedzieli resort poinformował o 194 zakażeniach i 6 zgonach. Zmarli mieli choroby współistniejące.

Sprawa pandemii nie mogła przejść bez echa na ostatniej sesji rady powiatu. Starosta Andrzej Leńczuk informował, jakie podmioty wyraziły gotowość do szczepień przeciw Covid-19 w krasnostawskich gminach. Takiego punktu brakuje jedynie w Kraśniczynie. Jednak wspólnie z wojewodą podejmowane są działania, aby rozwiązać ten problem.

Radni spierali się również o to, czy i ewentualnie w jaki sposób samorząd powinien zachęcać mieszkańców do tych szczepień. Starosta Andrzej Leńczuk i przewodniczący komisji ochrony zdrowia i pomocy społecznej Leszek Janeczek przekonywali, że szczepionka pomoże zatrzymać chorobę i przerwać łańcuch zakażeń. Leńczuk zadeklarował, że jeśli przy jego dolegliwościach nie będzie żadnych przeciwwskazań, zaszczepi się, aby dać przykład innym mieszkańcom.

Radny Bogusław Domański uważa, że ludzie powinni szczepić się tylko na własną odpowiedzialność. Nie jest przeciwny sprawdzonym szczepionkom na inne choroby. Nie ma jednak zaufania do czegoś, co zostało wynalezione w ciągu ostatnich miesięcy i nie zostało odpowiednio sprawdzone w badaniach klinicznych. Krzysztof Zieliński stwierdził, że przed jakimkolwiek zachęcaniem społeczeństwa do szczepień powinna pojawić się rzetelna informacja „za” lub „przeciw”.

W trakcie sesji Janeczek po raz kolejny zaapelował o stworzenie grupy szybkiego reagowania w celu przeciwdziałania wzrostowi  liczby infekcji na terenie powiatu. Stwierdził, że starosta i zarząd powiatu nie dysponują podstawowymi danymi w tym zakresie, bo z krasnostawskiego sanepidu nie można ich uzyskać.

- Efektów w walce z covidem nie mamy. Nasz szpital został rozjechany przez wirusa, a oddziały świeciły pustkami, bo nie było komu leczyć. SPZOZ liże rany i wciąż nie może się pozbierać. Jak mamy walczyć, skoro nie wiemy, gdzie jest przeciwnik, za jaką zasłoną się kryje oraz w jakiej jest liczbie? Poruszamy się we mgle, bo starosta nie może tych informacji znikąd otrzymać - mówił Janeczek.

Leńczuk odpowiadał, że zarząd powiatu występował do służb sanitarnych różnego poziomu o dane na temat liczby infekcji, zgonów i osób objętych kwarantanną. Od miesiąca wszystkie samorządy w kraju mają problem z uzyskaniem takich informacji, bo sanepidy otrzymały odgórny zakaz ich udostępniania.

Na sesji poruszony został również apel do lekarzy rodzinnych, który wywołał spore oburzenie w tym środowisku. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców określił go jako „populistyczny, niezgodny z prawdą i krzywdzący". Działanie radnych odebrali jako próbę wskazania winnych za wzrost liczby zgonów w celu rozgrzeszenia siebie.

- Apel nie jest wymierzony w nikogo konkretnie. Skierowany był generalnie do przychodni, bo otrzymywaliśmy bardzo wiele sygnałów od mieszkańców, że nie można się skontaktować z lekarzem, nie każdy radzi sobie z e-wizytą i ludzie po wiele razy próbują bezskutecznie dodzwonić się do ośrodków zdrowia. Jeśli ktoś pracuje dobrze, to należą się przeprosiny. Chodziło jednak o placówki, w których były problemy. Mamy informacje, że nasz apel odniósł skutek, bo w niektórych miejscach przywrócone zostały osobiste wizyty u lekarzy - mówi przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama