Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 13:31
Reklama Reklama firmy Pomix

Przebudowa torów coraz bliżej

Samorządowcy muszą opracować studium planistyczno-prognostyczne i przekonać ministerstwo infrastruktury, że linię kolejową Chełm-Włodawa trzeba koniecznie zmodernizować.
Przebudowa torów coraz bliżej

Aby przebudowa tej linii kolejowej była brana pod uwagę, nasze samorządy musiały wyrazić chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Ich zgłoszenia były następnie oceniane przez specjalną komisję. W drugim etapie muszą opracować dokument, w którym przekonają przedstawicieli ministerstwa infrastruktury, że ta linia będzie intensywnie wykorzystywana do przewozów towarowych oraz pasażerskich. Muszą udowodnić też, dlaczego ludzie chętniej będą wybierali podróż pociągiem, niż samochodem lub autobusem. Ten dokument musi powstać najpóźniej do 28 listopada 2021 roku. Jeśli ministerstwo go zaakceptuje, to w kwietniu 2022 roku zostanie podpisana umowa na realizację inwestycji. Po jej podpisaniu niezwłocznie rozpocznie się modernizacja linii kolejowej na tzw. kolej szerokotorową. W przyszłości linia ma być wydłużona aż do Zawady koło Zamościa. Z kolei w Orchówku zostanie przygotowana do budowy mostu łączącego powiat włodawski z Białorusią.

Na modernizację linii kolejowych rząd przeznaczył 5,6 mld zł. Kolejny miliard mają dołożyć samorządy, które zyskają na przywróceniu tras kolejowych. Prawdopodobnie każda z gmin będzie musiała wydać na ten cel nawet kilka milionów złotych.

- Liczymy, że urząd marszałkowski weźmie na siebie większą część kosztów tego zadania. Takie przynajmniej były wcześniejsze zapewnienia – tłumaczy burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Nowelizację ustawy o przywróceniu połączeń kolejowych między miastami w ramach Programu Kolej+, sejm przyjął w styczniu tego roku. W marcu podpisał ją prezydent Polski. Zakłada ona, że do 2028 roku ruch pociągów zostanie przywrócony na 21 odcinkach w całej Polsce, między miastami liczącymi nie mniej niż 10 tys. mieszkańców, w tym również między Chełmem i Włodawą. Obecnie tą trasą kursuje, ale tylko w letnie weekendy, autobus szynowy. Czasem odbywa się transport drewna z Nadleśnictwa w Sobiborze Stacji.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama