Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Robią pomiary jakości powietrza

Na terenie miasta rozpoczęto pilotażowe badania jakości powietrza. Pomiary przeprowadziła firma ze Świdnika w asyście funkcjonariuszy straży miejskiej.
Robią pomiary jakości powietrza

Badania połączono z prezentacją sprzętu oraz jego obsługą. Urządzenie pomiarowe zainstalowane pod dronem pobiera próbki pyłów oraz gazów: pyły PM10, pyły PM2.5, lotne związki organiczne VOC PID, formaldehyd, chlorowodór HCL i cyjanowodór HCN.

- Zastosowanie czujników pomiarowych oraz zaawansowanych algorytmów obliczeniowych zapewnia uzyskanie dokładności wyników porównywalnej z osiąganą przez automatyczne stacje referencyjne w ramach systemu stosowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - mówi Jacek Policha, komendant Straży Miejskiej w Krasnymstawie.

Powyższy zestaw czujników umożliwia wykrycie gazów wydzielających się podczas spalania materiałów zabronionych, tj. płyt meblowych, elementów klejonych lub malowanych, plastików, materiałów budowlanych, tapicerskich, gumy oraz innych tworzyw sztucznych. 

Urządzenia przed oddaniem do eksploatacji przechodzą procedurę kalibracji i wzorcowania. Analiza próbek odbywa się na bieżąco on-line. Dane przekazywane są do operatora drona oraz do chmury pomiarowej, a specjalista odczytuje i analizuje je z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

W ciągu 10-30 sekund od prawidłowego pomiaru operator jest w stanie stwierdzić m.in. przekroczenie stężenia gazów wydobywających się z komina podczas spalania materiałów zabronionych.

Pierwsze pomiary jakości powietrza zostały wykonane 19 listopada. Ponieważ jednak warunki atmosferyczne nie do końca były sprzyjające, miały być kontynuowane w ubiegłym tygodniu. Straży miejskiej zależało, aby zostały wykonane przede wszystkim w godzinach popołudniowych na terenie krasnostawskich osiedli mieszkaniowych.

Pełny raport z przeprowadzonych pomiarów ma być znany na przełomie listopada i grudnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stefan 07.12.2020 10:45
Coś takiego powinno być robione na terenie całego powiatu, nie tylko miasta. Ludzie palą śmieci, plastiki, opakowania po nawozach pomimo że mogą włożyć do worka na śmieci i oddać.

Stefan 07.12.2020 08:42
Coś takiego powinno być robione na terenie całego powiatu, nie tylko miasta. Ludzie palą śmieci, plastiki, opakowania po nawozach pomimo że mogą włożyć do worka na śmieci i oddać.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama