Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Niecodzienny przewodnik po zabytkach Krynicy

Historia zamku i wieży, tzw. piramidy Orzechowskich w Krynicy, została opisana, a książka wydana. Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Krasnystaw”, które pozyskało na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej.
Niecodzienny przewodnik po zabytkach Krynicy

Autor: Fot. swdgk.pl

- Opisuje najciekawsze i najstarsze zabytki w naszej gminie, położone na szlaku ariańskim, a związane z Braćmi Polskimi zwanymi potocznie arianami. Publikacja pod tytułem „Niecodzienny przewodnik po niecodziennych zabytkach” podzielona jest na dwie części – historyczną oraz legendy, które podkreślają tajemniczość opisywanych miejsc – mówią pomysłodawcy książki.

Autorem tekstów jest archeolog Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Książka zawiera również wiele ciekawych zdjęć, rycin i map, pozyskanych z różnych źródeł, w tym z krasnostawskiego muzeum, zbiorów bibliotecznych i państwowych archiwów. Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 680 egzemplarzy i będzie udostępniane przez stowarzyszenie oraz gminę Krasnystaw jako materiał promujący lokalne walory historyczne.

Przygotowanie i wydanie publikacji, które nie byłoby możliwe bez społecznego zaangażowania wielu osób, w tym członków stowarzyszenia, kosztowało prawie 29 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stowarzyszenie „Wspólnie dla Gminy Krasnystaw” pozyskało je za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: góral Treść komentarza: całe szczęście że druga zawróciła w ostatniej chwili -ale dlaczego pierwsza nie zawóciła w ostatniej chwili i całe szczęście że spadła na pole-hej Data dodania komentarza: 5.08.2026, 11:26 Źródło komentarza: O krok od zestrzelenia myśliwca sojusznika. Kulisy nocnego incydentu na Lubelszczyźnie Autor komentarza: ADAM Treść komentarza: JAK MA TO ZBUDOWAC I UKSZTALTOWAC NOWA TOZSAMOSC WIEJSKIEJ SPOLECZNOSCI ? PRZYPOMINAM ZE TO SPOLECZNOSC WIEJSKA PCHALA SIE DRZWIAMI I OKNAMI DO CHELMA OD LAT 50 TYCH I WCZECNIEJ. DZISIAJ MIIASTO POWINNO ALE NIE CHCE WYSTAWIC RACHUNEK Z KORZYSTANIE NP Z PUP I NIE TYLKO . Data dodania komentarza: 5.08.2026, 00:14 Źródło komentarza: Gmina Chełm stanie się gminą Pokrówka. Rząd zakończył wielomiesięczną procedurę Autor komentarza: Pracownik Treść komentarza: A kto ich zastąpi ? Bo o nowych przyjęciach ani słowa Data dodania komentarza: 4.08.2026, 21:49 Źródło komentarza: Gm. Żółkiewka. Zakończyli zawodową drogę. Czworo pracowników przeszło na emeryturę Autor komentarza: prawyprosty Treść komentarza: Śmierdzi z daleka Data dodania komentarza: 4.08.2026, 20:43 Źródło komentarza: Gm. Białopole. Spór wokół inwestycji firmy AGROCAL w Buśnie. Wójt odpowiada na pytania radnych i wydaje decyzję środowiskową Autor komentarza: jamlenka Treść komentarza: No to jak postanowiliśmy udawać, że nie jesteśmy gminą obwarzankową, teraz pora na gminę Okszów. Pierwszy krok został uczyniony. Nie widzę powodu dlaczego mieszkańcy miejscowości na północ od Chełma mają przebijać się przez całe miasto, żeby dostać się do urzędu. Co ma wspólnego taka Wólka Czułczycka z Pokrówką? Przecież to inny świat. Data dodania komentarza: 4.08.2026, 19:49 Źródło komentarza: Gmina Chełm stanie się gminą Pokrówka. Rząd zakończył wielomiesięczną procedurę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama