Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 13:12
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Zmarła 88-latka. Ponad sto zakażeń w tydzień. Tysiące ludzi w kwarantannie

88-letnia kobieta jest pierwszą w powiecie włodawskim ofiarą koronawirusa. W ubiegłym tygodniu w powiecie włodawskim, objętym od tygodnia czerwoną strefą, pojawiło się także kilka nowych ognisk, między innymi w szpitalu specjalistycznym w Adampolu. Liczba chorych wzrosła do 145 (dane z piątku). Ozdrowiało 39 osób.
Zmarła 88-latka. Ponad sto zakażeń w tydzień. Tysiące ludzi w kwarantannie

Zmarła to 88-letnia mieszkanka gminy Hańsk. O jej śmierci poinformowały w poniedziałek, 12 października władze lubelskiego sanepidu. Przebywała na oddziale geriatrycznym włodawskiego szpitala. Miała choroby współistniejące. Gdy jej stan się pogorszył została przewieziona do bardziej wyspecjalizowanego szpitala w Chełmie, ale i to nie pomogło. Lekarze przegrali walkę o jej życie.

Epidemia rozprzestrzenia się w powiecie włodawskim w zastraszającym tempie. W ubiegłym tygodniu pojawiły się kolejne ogniska. Zachorowało ponad 100 mieszkańców. Jak się dowiedzieliśmy, osób przebywających w kwarantannie nikt już nie jest w stanie zliczyć. Są ich podobno tysiące.

- Mamy bardzo trudną sytuację. Chorych jest coraz więcej, laboratoria nie nadążają z badaniem próbek. Na wyniki czekamy nawet kilka dni – tłumaczył w czwartek starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk. - Boimy się o nasz Dom Pomocy Społecznej w Różance. Jeśli wirus teraz pojawi się wśród personelu, to sobie nie poradzimy. Nie będziemy mieli nawet skąd przesunąć dodatkowych sił, aby wspomóc tamtejszą załogę.

Ksiądz z pozytywnym wynikiem

W niedzielę, 11 października włodawski sanepid poinformował o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u proboszcza parafii w Dubecznie w gminie Hańsk. Inspektorzy zaapelowali, aby do sanepidu zgłosili się wszyscy mieszkańcy, którzy od 4 do 8 października uczestniczyli w nabożeństwach odprawianych przez duchownego, przyjęli od niego komunię świętą lub skorzystali ze spowiedzi. Muszą bowiem zostać objęci kwarantanną i poddani testom na COVID-19 po upływie siedmiu dni od kontaktu z księdzem. Chyba, że u kogoś objawy wcześniej wystąpiły, wówczas od razu próbki były mu pobierane. Do sanepidu zgłosiły się 53 osoby. Po weryfikacji ustalono, że bliski kontakt, tzn. poprzez spowiedź oraz przyjęcie komunii miało 14 wiernych z Dubeczna. Poddano ich nadzorowi epidemiologicznemu. Pod koniec tygodnia zachorowała kolejna osoba, a to dało podstawę inspektorom sanepidu do ogłoszenia ogniska w tutejszej parafii. Jedna z zakażonych osób przebywała w domu, a druga w szpitalu.

Wirus dotarł również do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku w gminie Włodawa. Wszyscy ojcowie kapucyni przebywający w tej świątyni zostali objęci kwarantanną, bo mieli kontakt z osobą zarażoną. Już w niedzielę, 11 października nie odprawili żadnej mszy świętej.

COVID-19 w szpitalach

Na oddziale geriatrycznym włodawskiego szpitala chorych nie przybyło. Nowe ognisko pojawiło się natomiast na oddziale dziennym psychogeriatrycznym i środowiskowego centrum zdrowia psychicznego. Koronawirusa potwierdzono u siedmiu osób. Chorzy są wśród personelu i pacjentów. Czworo zakażonych było hospitalizowanych, a pozostali przebywali w izolacji domowej. 53 kolejne osoby poddano kwarantannie.

Kolejne ognisko choroby wykryto w Szpitalu Gruźliczym i Chorób Płuc w Adampolu. Do ubiegłego piątku liczba zakażonych wzrosła do 37. Przynajmniej 25 pacjentów było w ciężkim stanie i wymagało przetransportowania na oddziały zakaźne innych szpitali. Pozostałe osoby przebywały w izolacji domowej, zaś jedna w izolatorium. Kolejnych 46 osób poddano nadzorowi epidemiologicznemu. Do ośmiu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem we włodawskim hospicjum. Z czego dwie osoby przebywały w szpitalu, a sześć w izolacji domowej. Kwarantanną objęto 12 osób.

Ogniska w kolejnych szkołach

Dwie osoby zakażone przybyły w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie. Sanepid ogłosił ognisko choroby w tej szkole. Wszyscy zakażeni to nauczyciele. Przebywali w izolacji domowej. W związku z tym we wtorek, 13 października liczba osób objętych kwarantanną wzrosła do 483. Pod nadzorem epidemiologicznym przebywało kolejnych osiem osób.

Ognisko pojawiło się także w Przedszkolu Miejskim nr 1, bo zachorowała kolejna przedszkolanka. 20 następnych osób zostało objętych nadzorem epidemiologicznym, a 65 kwarantanną.

W ubiegłym tygodniu zamknięto także podstawówkę w Różance, a część uczniów i nauczycieli objęto kwarantanną. Zdalne nauczanie dla klas IV-VIII wprowadzono też w Szkole Podstawowej w Hańsku za sprawą pozytywnego wyniku u jednego z nauczycieli. Młodsze grupy uczyły się stacjonarnie. W piątek z kolei władze starostwa powiatowego i sanepidu podjęły decyzję o zamknięciu przedszkola w Hańsku, a także szkół podstawowych Urszulinie i Wereszczyńskiej. Wszędzie tam wykryto przypadki koronawirusa.

Od 19 października do 25 października na zdalne nauczanie przechodzą również szkoły podstawowe w gminie Włodawa, poza placówką w Orchówku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS Olsztyn
Reklama
Reklama