Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wyróżniony za produkty ekologiczne

Waldemar Bednarczyk został wyróżniony w konkursie „Ekolubelskie 2020”. Rolnik z Siennicy Nadolnej prowadzi gospodarstwie ekologiczne w gminie Krasnystaw.
Wyróżniony za produkty ekologiczne
Autor: Fot. PZDR Krasnystaw

Uroczysta gala finałowa pierwszej edycji konkursu odbyła się 30 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Laureaci zostali wybrani spośród 27 zgłoszonych rolników i przetwórców prowadzących certyfikowaną produkcję ekologiczną. Waldemar Bednarczyk uprawia dynie, ziemniaki, czosnek, marchew, buraki i pszenżyto.

- Do konkursu zgłosili mnie pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie, z którymi współpracuję od samego początku mojej działalności. Zawsze udzielają mi fachowych rad. Gospodarstwo ekologiczne prowadzę od 10 lat. Zajmuje ono powierzchnię ok. 12 hektarów. Podobny areał posiadał mój syn, który prowadzi taka samą działalność - opowiada pan Waldemar.

We własnym zakresie zajmują się również przetwórstwem warzyw, m.in. w postaci soków z marchwi i buraka ćwikłowego oraz kiszonych buraczków ćwikłowych. Uprawy wyróżnionego rolnika są  zlokalizowane w Krupem.

- Chętnie rozwijałbym je w kierunku przetwórstwa produktów ekologicznych, jeśli będzie możliwość skorzystania z dotacji na ten cel. Na razie staramy się korzystać z wielu kanałów promocji i sprzedaży naszych upraw - dodaje Waldemar Bednarczyk.

Na co dzień prowadzi również gospodarstwo agroturystyczne. Przy domu znajduje altana, w której gospodarz z pasją gromadzi dawne przedmioty codziennego użytku oraz przygotowuje wędliny domowej roboty.

Ideą konkursu „Ekolubelskie 2020” jest promowanie rolnictwa ekologicznego, nagradzanie najlepszych rolników i przetwórców w tej kategorii. Aktualnie na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje ponad 1,6 tys. gospodarstw ekologicznych, a około 400 kolejnych przestawia się na działania „eko”. Jest to zatem stale rosnący sektor produkcji rolnej w regionie.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama