Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki

Włodawska grupa Szlachetnej Paczki poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą zrobić oraz dostarczyć paczki do ubogich rodzin. - Pracy będzie dużo, więc potrzebujemy około 30 osób, ale im więcej chętnych się zgłosi, tym lepiej – mówi Elżbieta Bartosiak, lider rejonu Włodawa oraz lider regionalny na powiaty włodawski, chełmski i parczewski.
Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Przez ostatnie lata pani Elżbieta nie miała problemów ze skompletowaniem zespołu. Jak twierdzi, w tym roku wiele osób woli pozostać w domu z powodu epidemii, ale ma nadzieję, że znajdzie około 30 osób chętnych do udziału w akcji nawet w tym trudnym czasie

Około 20-osobowa grupa wolontariuszy została z ubiegłego roku. Wykrystalizowała się fajna ekipa, która chce dalej nieść pomoc. To jednak trochę za mało. Potrzeba jeszcze około 10 chętnych. Zgłoszenia tradycyjnie przyjmowane są do końca września. Jak zostać wolontariuszem? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową: www.superw.pl, następnie kliknąć w link "zostań wolontariuszem", potem wybrać "Rejon Włodawa" i odpowiedzieć na kilka pytań. Można też zgłosić się bezpośrednio do pani Elżbiety. Wolontariuszami mogą być nie tylko osoby pełnoletnie, ale również uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli 16 lat.

- Z powodu epidemii szkolenia odbędą się w on-line. Próbujemy działać normalnie, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Postaramy się tak zorganizować pracę, by wolontariusze mieli stałych partnerów. Myślę, że udział w projekcie, w tym trudnym epidemicznym czasie świadczy o bohaterstwie tych, którzy chcą pomagać. Niestety wiele osób woli jednak pozostać w domu – tłumaczy pani Elżbieta.

Zainteresowani pracą wolontariusza mogą skontaktować się z włodawską liderką Szlachetnej Paczki pod numerem telefonu 782-266-768.

- Chcemy stworzyć zespół do końca września, abyśmy od października mogli wyruszyć do rodzin. Każdą rodzinę odwiedzimy dwukrotnie, aby potwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje ona pomocy. Zajmie nam to trochę czasu. Dlatego jednocześnie wystąpiłam do miejskiego oraz gminnych ośrodków pomocy społecznej o wskazanie rodzin, które powinniśmy odwiedzić – informuje liderka rejonu.

Rodzinę potrzebującą może zgłosić także każdy z nas. Zdaniem Elżbiety Bartosiak, takie zgłoszenia są najbardziej trafione. Dzięki sąsiadom wolontariusze docierają do osób, które potrzebują pomocy, ale nie potrafią lub nie chcą o nią poprosić. Często są to osoby starsze, utrzymujące się z niewielkiej renty czy emerytury. Nie mogą liczyć na 500+ lub inne zasiłki społeczne, a po zapłaceniu rachunków i wykupieniu lekarstw brakuje im na życie.

- Na naszym terenie głównym powodem biedy jest samotność i starość. W tym roku mamy dodatkową grupę osób pokrzywdzonych przez COVID-19, które straciły pracę, nie mają za co kupić dzieciom komputerów czy laptopów do zdalnej nauki, albo zostały pozostawione same sobie. Tej grupie będziemy pomagać w pierwszej kolejności – dodaje.

Wolontariuszy czeka sporo pracy. Zaraz po szkoleniu wyruszą w teren. Jeden wolontariusz oraz tzw. wolontariusz towarzyszący odwiedzą średnio trzy rodziny. Przeprowadzą z nimi wywiad w celu stwierdzenia, czy dana rodzina kwalifikuje się do pomocy w ramach programu Szlachetna Paczka i sporządzą protokół. Potem spośród zgłoszonych rodzin zostaną wybrane te, które najbardziej potrzebują wsparcia. Następnym zadaniem będzie zorganizowanie darczyńców, którzy złożą się lub samodzielnie przygotują paczkę wybranej rodzinie. Na początku grudnia dary trzeba będzie rozdzielić i dostarczyć. W styczniu odbędzie się wizyta kontrolna u obdarowanych rodzin, aby sprawdzić, czy i w jakim stopniu zmieniła się ich sytuacja życiowa.

- Zadań jest przed nami mnóstwo, więc przyda się każda para rąk do pracy – wyjaśnia pani Elżbieta.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w rejonie Włodawa, pod który podlegają miasto oraz gminy: Hanna, Włodawa, Wyryki, Stary Brus i Hańsk, do programu zgłoszono 67 rodzin, 44 zostało odrzuconych ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego. Spośród 23 rodzin, które pozytywnie przeszły weryfikację, 22 znalazły darczyńców.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama