Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 16:21
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Ukrainki przywiozły wirusa

17 czerwca zostały potwierdzone dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Chodzi o dwie obywatelki Ukrainy, które przyjechały do pracy sezonowej na terenie powiatu.
Ukrainki przywiozły wirusa

Kobiety w przebywały w tzw. kwarantannie granicznej. Miały wykonane testy przed rozpoczęciem pracy w gospodarstwie na terenie jednej z gmin krasnostawskich. Po stwierdzeniu pozytywnych wyników na obecność koronawirusa zostały przewiezione na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. 

Władze tejże gminy nie zamierzają niczego potwierdzać i zaprzeczać. Odsyłają do służb sanitarnych i biura wojewody, które są upoważnione do udzielania informacji w takich sprawach.   

Łącznie z dwiema Ukrainkami stwierdzono już 8 przypadków zakażeń koronawirusem w powiecie krasnostawskim. Pozostałe osoby, które dotychczas zachorowały na covid-19, zostały uznane za ozdrowieńców.

Sprawa nowych zakażeń została poruszona na sesji rady powiatu w ubiegłym tygodniu. Radni zapoznali się z krótką informacją, którą starosta Andrzej Leńczuk otrzymał z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie.

Od początku podjętych działań przeciwepidemicznych do 15 czerwca obowiązkowej kwarantannie granicznej podlegały 1034 osoby. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał również decyzję o skierowaniu na kwarantannę 120 kolejnych osób, które miały kontakt z osobami chorymi lub zakażonymi SARS-CoV-2. W tym samym okresie nadzorem epidemiologicznym było objętych 585 osób.

Według stanu na 15 czerwca,  w kwarantannie na terenie powiatu krasnostawskiego znajdowało się 6 Polaków i aż 90 obywateli Ukrainy.

W trakcie dyskusji radny Marek Piwko chciał poznać szczegółowe informacje na temat liczby 1162 testów na koronawirusa wykonanych od początku zagrożenia epidemicznego do połowy czerwca br. Prosił o statystyki z rozbiciem na gminy, krasnostawski szpital i domy pomocy społecznej.

Krzysztof Zieliński mówił o problemach rolników, którzy ponoszą koszty zakwaterowania obywateli innych krajów przyjeżdżających do pracy w ich gospodarstwach i wykonania u nich testów. Jego zdaniem, cudzoziemcy powinni już na granicy przedstawić zaświadczenie lub legitymować się jako osoby zdrowe.

Ewa Nieścior stwierdziła, że cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy sezonowej nie powinni być wpuszczani na teren gmin. Zanim przyjadą, powinni oczekiwać na wyniki na wyniki testów w bezpiecznym miejscu, aby nie narażać mieszkańców.

Starosta Andrzej Leńczuk nie był w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapewnił, że na następną, nadzwyczajną sesję rady powiatu zaprosi dyrektorkę PSSE Krasnystaw, aby odpowie na nurtujące radnych pytania i omówi obowiązujące procedury sanitarne. Posiedzenie na wniosek klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 czerwca. W trakcie obrad mają być poruszane tematy dotyczące m.in. zmian w budżecie związanych z pandemią koronawirusa w celu pomocy dla przedsiębiorców, sytuacji na rynku pracy oraz reaktywowaniu oddziału zakaźnego w SPZOZ Krasnystaw.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama