Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kościół w Hannie wyróżniony

Generalny konserwator zabytków docenił kompleksowy remont kościoła w Hannie przeprowadzony przez gminę Hanna i wyróżnił tę inwestycję tytułem "Zabytek zadbany".
Kościół w Hannie wyróżniony

Konkurs organizowany jest od ponad 40 lat, od 2011 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest upowszechnianie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania. Tytuły przyznawane są w sześciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne) oraz kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 63 zgłoszenia, w tym trzy z województwa lubelskiego. Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawna cerkiew greckokatolicka w Hannie został wyróżniony w kategorii architektura i budownictwo drewniane.

Kościół powstał w XVIII wieku. Został wzniesiony z fundacji Radziwiłłów po likwidacji kościoła greckokatolickiego. Przez pewien czas pełnił funkcję świątyni prawosławnej, a w 1925 roku przemianowany na kościół rzymskokatolicki.

Budynek wymagał kapitalnego remontu. Był w tak złym stanie, że przechylił się w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Potem podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalacje elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Nad wszystkim czuwali konserwatorzy zabytków.

Ponadto zagospodarowano teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną "Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu". Są to wystawy przedstawiające sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach. Oprócz kościoła odremontowano zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

Remont kościoła w Hannie był chyba najdroższym zadaniem, jakie gmina wykonała w swojej historii. Kosztowało około 10 mln zł.

- Zadanie było bardzo trudne, ale warto było podjąć to wyzwanie, bo takiego zabytku nie ma nikt. Na remoncie kościoła zyskała nie tylko Hanna, ale cały region. Tym bardziej cieszymy się, że nasz wysiłek został doceniony – mówi wójt Grażyna Kowalik.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama