Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pensjonariusz z DPS z koronawirusem

Jednym z dwóch nowych zakażonych SARS-CoV2 w powiecie krasnostawskim jest podopieczny Domu Pomocy Społecznej w Bończy. Na szczęście badania przeprowadzone u pozostałych 150 pensjonariuszy i pracowników placówki dały wynik negatywny.
Pensjonariusz z DPS z koronawirusem
Wymazy pobrano od wszystkich pracowników i pensjonariuszy DPS w Bończy

- Nasz podopieczny nie miał żadnych objawów. Chodził i normalnie funkcjonował - informuje Mariusz Rysak, dyrektor placówki. - To, że jest zakażony, wyszło przypadkiem. Miał być przeniesiony do innej placówki i dlatego wykonano mu test.

W związku z zaistniałą sytuacją, w DPS-sie musiało pozostać 22 pracowników przebywających na zmianie. Objęci zostali nadzorem epidemiologicznym. 

Na 28 maja były zaplanowane badania przesiewowe całego personelu. Po wykryciu koronawirusa u jednego z pensjonariuszy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krasnymstawie zleciła testy również wszystkim osobom pozostającym pod opieką placówki. Wymazy pobrano od 61 pracowników i 89 podopiecznych.

- Wyniki otrzymaliśmy po 24 godzinach. Czas oczekiwania był pełen niepewności i niepokoju. Na szczęście wszystkie testy okazały się negatywne i emocje powoli opadają. Jednakże sanepid podjął decyzję, że w kwarantannie musi przebywać jeszcze 9 osób. Mieli oni bezpośredni kontakt z zakażonym pensjonariuszem. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Żadna z tych osób ani nikt inny w placówce nie ma objawów choroby - przekazał dyrektor.

Po wykryciu koronawirusa w Bończy starosta Andrzej Leńczuk zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krasnymstawie. Omówione zostały kierunki działań związanych z zabezpieczeniem dostępu do domu pomocy społecznej dla osób postronnych, zapewnienie łóżek dla "uziemionego" personelu oraz zorganizowanie dla nich dodatkowego prowiantu.

Badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa kilka dni wcześniej poddano wszystkich pracowników domów pomocy społecznej w Surhowie i Krasnymstawie oraz ich filiach w Ostrowie Krupskim, Stężycy Nadwieprzańskiej i Bzowcu. Wszyscy są zdrowi.

Drugim chorym, o którym w ubiegły czwartek poinformowały służby wojewody lubelskiego, jest mężczyzna w średnim wieku, mieszkaniec gminy Żółkiewka. Z informacji, które udało nam się zdobyć, po powrocie z zagranicy przebywał na kwarantannie. Pod koniec odosobnienia skorzystał z możliwości wykonania testu. Wynik chyba go zaskoczył, bo czuł się dobrze i nic nie wskazywało na to, że może być zakażony.

Od początku pandemii na terenie powiatu stwierdzono 6 przypadków COVID-19. Jedna osoba została wyleczona.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama