Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kuchnia, która pomaga ubogim

Mimo pandemii koronawirusa, działająca przy parafii Trójcy Przenajświętszej kuchnia dla ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty nie zaprzestała działalności. Zamiast gorących posiłków, wydawany jest prowiant. - Dla potrzebujących to czasami jedyna forma wsparcia i szansa na ciepły posiłek - mówi proboszcz Roman Skowron.
Kuchnia, która pomaga ubogim

Kuchnia dla ubogich istnieje od czerwca 1999 roku. Oficjalne rozpoczęcie działalności nastąpiło 9 grudnia 2001 roku. Na początku wydawała posiłki około 50 osobom. Z czasem ta liczba stale wzrastała. Był taki rok, że z kuchni korzystało prawie 300 potrzebujących. Teraz średnio pomaga ponad 200 osobom. Kto przyjdzie, pomoc otrzyma. Potrzebujący zostaną obdarowani produktami żywnościowymi, owocami, warzywami, pieczywem.

- Wiele razy były momenty załamania, czy nie zamknąć kuchni dla ubogich z powodu braku produktów i funduszy. Zawsze jednak wierzyło się w opatrzność i w dobrych ludzi. Trzeba wyraźnie podkreślić, że od trzech lat pomagają nam markety Biedronka i Tesco. Pracownicy przekazują nam produkty, których nie udało się sprzedać, a mają jeszcze termin ważności do spożycia - mówi ks. Roman Skowron, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie.

Kuchnię dla ubogich wspomaga jeszcze bank żywności, Caritas Archidiecezji Lubelskiej a także osoby świeckie, które założyły stowarzyszenie charytatywne "Dobre serce" im. Matki Teresy z Kalkuty. Od czasu do czasu pomoc organizuje też posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek z Chełma. Placówka zatrudnia dwie osoby i korzysta z pomocy pięciu wolontariuszy.

- Staramy się też urozmaicać przegotowywane jedzenie. Zazwyczaj posiłki wydawane są w stołówce. Może sporadycznie ktoś nie dostał zupy lub drugiego dania, bo przyszedł zbyt późno. W zamian dajemy suchy prowiant. Ze względu na wprowadzone ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, ostatnie tygodnie są bardzo trudne, ale nie zaprzestaliśmy działalności. Ludzie nadal przychodzą tłumnie i od razu chcą wejść, jak dawniej bywało. Wpuszczamy jednak po jednej osobie - wyjaśnia proboszcz.

Obecnie wydawany jest tylko prowiant do domu. Wcześniej potrzebujący jedli, ile chcieli. Teraz trzeba wszystko porcjować. Ludzie różnie reagują. Jedni dziękują, że kuchnia trwa. Inni mają pretensje, że można się zarazić.

- Każda pomoc rzeczowa jest na wagę złota. Ludzie pytają, czy potrzebna jest odzież. Przy mroźnych zimach każde ciepłe ubrania zawsze się przyda. Na święta przygotowywane były paczki żywnościowe. W jednym roku udało się ich zrobić około 150. W tym roku jest kłopot, bo nie było zbiórek - mówi duchowny.

- Tego dobra wokół kuchni dla ubogich może nie widać, ale można je odczuć. Na Wigiliach dla osób potrzebujących niejednokrotnie można popłakać się ze wzruszenia. Czasami ludzie cieszą się jak małe dzieci, gdy otrzymują paczki z produktami ważące nawet 25 kg i ciepłe ubranie. Największym podziękowaniem dla mnie jest uśmiech tych osób - powiedziała nam jedna z wolontariuszek.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xxx 16.04.2020 14:28
Jak się trzeba było wytłumaczyć z wieszania na ogrodzeniu plebanii głównego kandydata na prezydenta to jakoś ks. Skowron był dziwnie nieuchwytny.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama