Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:31
Reklama

Przestraszyli się podzielników

Pod znakiem zapytania stoi realizacja inwestycji, którą jakiś czas temu rozpoczęła Spółdzielnia Mieszkaniowa Bazylany. Wszystko przez kilku mieszkańców, którzy nie chcą zgodzić się m.in. na założenie podzielników w swoich mieszkaniach. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, spółdzielnia będzie musiała oddać pozyskane wsparcie.
Przestraszyli się podzielników
Autor: zdjęcie poglądowe

O patowej sytuacji poinformowała nas Czytelniczka. Uważa, że to skandaliczne, iż z powodu kilku niezadowolonych osób może przepaść wniosek na kilka milionów złotych. Chodzi o blok nr 2 przy ul. Małachowskiego.

- Powody odmowy są bezsensowne: zabudowany na własną rękę balkon, "piękne" płytki itp. Jedna z mieszkanek, aby nie dopuścić do tej inwestycji, dociepliła balkon na własną rękę. Nie wiem nawet, czy jest to zgodne z przepisami - tłumaczy nasza Czytelniczka. - Przez opór pięciu osób spółdzielnia zadecydowała, iż docieplenia nie będzie. Jak to jest możliwe?

Drugi problem, o którym dowiedzieliśmy się tym razem od prezesa spółdzielni, to podzielniki, które miałyby być montowane w mieszkaniach. Do tej pory mieszkańcy dzielili koszty ogrzewania po równo, gdyby mieli podzielniki, wówczas każdy płaciłby za siebie.

- To wymóg, który musimy spełnić - tłumaczy prezes spółdzielni Adam Pękała. - Ludzie boją się jednak tych podzielników.

Sęk w tym, że prace prowadzone mają być w ramach projektu, na który spółdzielnia uzyskała dofinansowanie. Wsparcie obejmuje różnego rodzaju prace termomodernizacyjne trzech bloków. Jeśli jeden wypadnie z projektu, może okazać się, że całe dofinansowanie trzeba będzie zwrócić. I tu pojawia się kolejny problem, bo część pieniędzy już została wydana, gdyż realizacja projektu trwa.

- W przypadku niewykonania tych prac, zgodnie z ocenionym i zatwierdzonym projektem dotyczącym budynku przy ul. Małachowskiego 2, przyznane naszej spółdzielni środki unijne na głęboką termomodernizację, mogą być cofnięte i to w pełnym zakresie dotyczącym nawet wykonywanych robót budowlanych na budynku przy ul. Małachowskiego 4 i planowanych robót dociepleniowych budynku przy ul. Aleja 3-go Maja 4. Nie trzeba chyba mówić, jakie to będą ujemne skutki finansowe dla całej spółdzielni i jej członków. Chodzi bowiem o dwa miliony złotych dotacji - wyjaśnia prezes Pękała. - Zarząd w odpowiedzi na zbiorowy protest większości mieszkańców budynku przy Małachowskiego 2, sprzeciwiających się pracom termomodernizacyjnym, w szczególności montażowi indywidualnych podzielników kosztów ciepła i remontowi balkonów, wystosował dwa wyjaśniające pisma we wrześniu i październiku.

Podobno większość osób udało się już przekonać.

Wartość projektu to ponad 3 mln 412 tys. złWkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ok. 2 mln zł, wkład własny - niecałe 909 tys. zł. Prace obejmują m.in.: docieplenie elewacji wraz z jej pomalowaniem, w tym remont balkonów, docieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, wymianę okien na klatkach schodowych i w piwnicach, montaż instalacji solarnej do obniżenia kosztów podgrzania ciepłej wody oraz montaż indywidualnych podzielników kosztów ciepła.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
M 11.12.2018 17:54
Podzielniki same z siebie nie stanowią zagrożenia. Ale wymagają właściwej metody naliczania indywidualnych należności. Właściwa metoda obliczeń w artykule: https://www.researchgate.net/publication/326560795_ROZLICZANIE_KOSZTOW_OGRZEWANIA_NA_PRZYKLADZIE_WYBRANEGO_MIESZKANIA_Heating_cost_calculations_on_the_example_of_the_selected_apartment_httpwwwbiswbispbedupl2018_0101pdf Inna metoda, w oparciu o VDI 2077 w artykule: https://www.researchgate.net/publication/299355306_Naleznosc_za_ogrzewanie_mieszkania_odpowiadajaca_zuzyciu_ciepla

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama