Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dworzec Lublin już działa

Jeśli wybierasz się autobusem lub busem do Lublina, to prawdopodobnie skorzystasz z nowego Dworca Lublin. Oficjalnie oddano go do użytku 12 stycznia 2024 r. Warto go obejrzeć. Nowoczesna konstrukcja wzbudza zainteresowanie i podziw odwiedzających. Jego budowa była możliwa dzięki wsparciu Funduszy Europejskich

Dworzec Lublin jest zlokalizowany przy ul. Dworcowej 2, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Lublin Główny i stanowi nowoczesne centrum komunikacyjne Lublina i województwa lubelskiego. Integruje w jednym miejscu komunikację miejską oraz pozamiejską: autobusową, busową i transport kolejowy. Sporo kursujących przewoźników korzysta jeszcze ze starego dworca, jednakże z czasem nowy dworzec całkowicie zastąpi dworzec na Podzamczu. 

Unijne wsparcie

Wartość projektu zrealizowanego przez Miasto Lublin sięgnęła ponad 339 milionów złotych, z czego ponad 195 milionów złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt został zrealizowany w ramach Działania 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. 

Dworzec Lublin to nie tylko miejsce przesiadkowe

Oryginalna konstrukcja czyni z tego obiektu symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko. Wykorzystano tu gruntowe pompy ciepła, a koncepcja „budynku w budynku” ze szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła znacząco zmniejsza zużycie energii. Zielony dach z panelami fotowoltaicznymi, antysmogowa kostka brukowa i system odzyskiwania deszczówki to kolejne elementy dbałości o środowisko.

To historyczny moment, na który wszyscy mieszkańcy regionu z niecierpliwością czekali od dawna. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt oraz zachęcam do korzystania z nowych możliwości, jakie niesie ze sobą Dworzec Lublin – mówił podczas ceremonii otwarcia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Projekt obejmował nie tylko budowę Dworca Metropolitalnego, ale także kompleksową modernizację infrastruktury komunikacyjnej miasta. Nowy układ drogowy, perony autobusowe, miejsca postojowe, parkingi, ścieżki rowerowe – to elementy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia pasażerowie mają dzisiaj do dyspozycji między innymi:

  • 13 stanowisk dla komunikacji miejskiej;
  • 53 stanowiska dla autobusów komunikacji dalekobieżnej i regionalnej;
  • 4 stanowiska ładowania autobusów elektrycznych;
  • 122 miejsca postojowe dla autobusów i busów;
  • 166 miejsc postojowych w obiektach „Park&Ride";
  • 4,19 km wybudowanych/przebudowanych linii trolejbusowych;
  • 1,85 km wybudowanych/przebudowanych linii autobusowych;
  • 1,3 km wybudowanej infrastruktury rowerowej.
Korzyści

Dzięki tak daleko idącej zmianie jakościowej przewiduje się, że znacznie wzrośnie liczba przewozów komunikacją publiczną. Dodatkowo, oczekuje się spadku emisji gazów cieplarnianych o 170,35 ton równoważnika CO2 rocznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama