Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Jakie pułapki kryje home-office?

Praca zdalna w domu większości osób kojarzy się z wygodą — oznacza to możliwość dłuższego snu, ponieważ nie trzeba wstawać wcześnie rano, szykować sobie posiłków do pracy, a potem jeszcze dojeżdżać do biura. Dla wielu osób to zatem spora oszczędność czasu. Jednak wszystko ma swoje dobre i złe strony. Home-office ma nie tylko plusy, ale zdarzają się też pułapki, które należy znać przed podjęciem decyzji o takim trybie pracy. Sprawdź je i dowiedz się, jak ich unikać!
Jakie pułapki kryje home-office?

1. Brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami

Jeden z ważniejszych elementów pracy w trybie home-office, który po dłuższym czasie może doskwierać pracownikom, jest brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Oczywiście początkowo może to być dla niektórych zaletą, dzięki temu pracują w ciszy i to swoim rytmem. Jednak dla wielu po dłuższym czasie brak kontaktu ze współpracownikami może okazać się problematyczny np. podczas współpracy nad projektem. Często wygodniej i szybciej załatwia się coś bezpośrednio, a nie wyłącznie online. Rozwiązaniem tego problemu są cykliczne spotkania na żywo, co może wiązać się także z popularnym już modelem hybrydowym. Można wtedy ustalić sobie kilka dni wspólnych na pracę w biurze i wtedy zająć się sprawami, które omawiają wspólnego omówienia. Natomiast pozostałe dni w miesiącu z zacisza domu poświęcić na indywidualną pracę. W ten sposób z pewnością uda się przyspieszyć pracę nad wykonywanym projektem.

Praca IT Bydgoszcz — sprawdź aktualne oferty i zdobądź szansę pracy w trybie home-office!

2. Problemy z work-life balance

Podczas pracy zdalnej bardzo łatwo jest wpaść w wir obowiązków, zapominając o swoim życiu prywatnym. Często skupiamy się na wykonaniu zadania do końca, nie dbając o godziny pracy. Wszystko to kosztem czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Takich sytuacji podczas pracy w domu jest wiele. Może jednak wystąpić sytuacja odwrotna — to życie prywatne staje się priorytetem, a obowiązki w pracy schodzą na drugi plan, wtedy zaczynają nas gonić deadline, a to oznacza nadmierny stres. Jak sobie więc z tym radzić? Ustal konkretne godziny pracy (jeśli nie masz ich z góry określonych) oraz zadbaj o odpowiednie przerwy między poszczególnymi zadaniami, tak samo jakbyś to robił w biurze. Pomocna dla wielu będzie lista zadań do wykonania danego dnia. Trzymaj się jej, a dzięki temu zachowasz odpowiednią równowagę.

3. Rozpraszacze podczas pracy zdalnej

Jedną z pułapek, o której tak często się mówi w kontekście pracy zdalnej, są rozpraszacze, która towarzyszą nam na każdym kroku. Bardzo często to one nie pozwalają skupić się na wykonywaniu pracy. Domownicy, hałasy z otoczenia czy możliwość używania telefonu sprawiają, że często tracimy skupienie podczas pracy. Aby temu zapobiec, na czas pracy wyłącz powiadomienia z portali społecznościowych, a telefonu używaj jedynie w celach służbowych.

4. Mniejsza kontrola nad pracownikiem

Dla wielu pracodawców znaczącym minusem pracy zdalnej jest ograniczona kontrola pracy osób zatrudnionych. Często wydaje się, że najlepszym sposobem jest nadzór w biurze, jednak wielokrotnie nie jest to prawdą. Wystarczy ustalić sobie konkretne zadania np. dodawać je w Asanie i regularnie rozmawiać z pracownikiem na temat postępów w ustalonych celach.

Branża IT stoi przed Tobą otworem! Aplikuj na dostępne oferty już dziś!

Podsumowanie

Home-office ma wiele zalet, ale także zdarzają się minusy, które dla niektórych mogą być problematyczne. Jeśli decydujesz się na pracę w takim systemie, pamiętaj, aby ustalić sobie konkretny plan i trzymać się zasad – wtedy praca z wybranego przez Ciebie miejsca będzie przyjemnością!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama