Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm. Muzeum pokaże historię "Dyrekcji" - są już na to pieniądze

Osiedle Dyrekcji jest dość niezwykłe. Gdyby nie wybuch II wojny światowej, Chełm mógłby dziś być ważnym ośrodkiem przemysłowym i komunikacyjnym. Teraz Muzeum Ziemi Chełmskiej pokaże historię powstania osiedla.
Chełm. Muzeum pokaże historię "Dyrekcji" - są już na to pieniądze

Źródło: Muzuem Ziemi Chełmskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie dotację w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” na realizację zadania „Osiedle Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie. Wystawa i katalog”.

Burzliwe dzieje chełmskiej inwestycji

Celem zadania jest przygotowanie wystawy czasowej oraz druk katalogu pn. "Osiedle Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie", a okazją dla przygotowania zadania jest przypadająca w tym roku 95. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod gmach Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie (22 października 1928 r.).

- Problematyka wystawy i katalogu oparta będzie na prezentacji licznych dokumentów archiwalnych, wyjątkowych fotografii, których zebraliśmy przeszło 230, ogłoszeń władz miejskich i ówczesnej prasy skrupulatnie śledzącej poszczególne etapy inwestycji oraz projektów poszczególnych budynków i planów miasta. Zgromadzone archiwalia dotyczą okresu międzywojennego i chronologiczne dokumentują burzliwe dzieje chełmskiej inwestycji - dowiadujemy się z muzeum.

Podstawą dla przygotowania zadania są zbiory Muzeum w Chełmie. Ważnym punktem realizacji zadania jest poszukiwania informacji pochodzących z: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział Chełm, Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Państwowego w Radomiu, Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Stacji Muzeum w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz osób prywatnych.

Ewenement w skali kraju

Osiedle Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego w związku z planami przeniesienia siedziby radomskiej Dyrekcji PKP do Chełma. W ramach inwestycji, w 1928 r. na terenie majątku państwowego Starostwo-Obłonie przystąpiono do budowy tzw. „Nowego Miasta" z potężnym biurowcem i osiedlem dla pracowników kolejowych.

Do przygotowania projektu zaangażowano Spółdzielnię Architektoniczną Pracowników Zakładu Architektury Polskiej w Warszawie. Autorami koncepcji urbanistycznej byli inżynierowie: Adam Kuncewicz i Adam Paprocki, a projekty budynków wykonał inż. Henryk Gay. Główną arterią miała być aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, prowadząca od dworca kolejowego do gmachu dyrekcji. Początkowo prace budowlane zostały powierzone Firmie budowlanej "Tor" z Warszawy.

Pierwsze trudności przy realizacji inwestycji nastąpiły już w 1928 r. W wyniku mroźnej zimy zniszczeniu uległy fundamenty i mury części budynków. Kolejnym problemem były trudności finansowe wynikające z kryzysu gospodarczego. Inwestycję wstrzymano w 1933 r. Dopiero w 1938 r. wykończono część budynków oraz uporządkowano sieć ulic. Wybuch II wojny światowej ponownie przerwał prace,a po jej zakończeniu odstąpiono od realizacji wcześniejszego planu.

- Osiedle jest ewenementem w skali kraju, potwierdzeniem czego może być fakt, że już w 1971 r., w chwili wpisu do rejestru zabytków układ urbanistyczny miał zaledwie 32 lata. Po 120 latach od odzyskania niepodległości inwestycja ta była ogromną szansą dla Chełma. Obok budowy portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego był jedną z głównych inwestycji II RP. Był to projekt odważny i wizjonerski, który zakładał budowę miasta w mieście w nurcie modernistycznym, modnym wówczas na terenie Europy - podkreślają zarządcy muzeum.

Wystawa będzie udostępniana od 22 października b.r. w salach Muzeum przy ul. Lubelskiej 55.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama